Data field (2.0.6) - en to fa translation catalogue (174 entries)

en: list
fa: سجل

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Delete
fa: حذف

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Type
fa: نوع

en: yes
fa: بله

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: On
fa: روشن

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: تدوین

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Number
fa: عدد

en: Password
fa: رمز

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Link
fa: واصلی

en: Image
fa: تصویر

en: Required
fa: اجباری

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Open
fa: باز

en: Small
fa: کوچک

en: Time
fa: زمان

en: Add
fa: افزودن

en: URL
fa: نشانی

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: never
fa: هرگز

en: Text
fa: متن

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: Attachment
fa: پیوست

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: no
fa: خیر

en: Separator
fa: جداکننده

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: Year
fa: سال

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Area
fa: منطقه

en: View arguments
fa: آرگومان‌های نما

en: Off
fa: خاموش

en: Footer
fa: پاورقی

en: Inline
fa: درون خطی

en: Custom
fa: سفارشی

en: URL alias
fa: آدرس مستعار

en: Widget type
fa: نوع

en: Original image
fa: تصویر اصلی

en: Mode
fa: سبک

en: N/A
fa: هیچ

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Textfield
fa: میدان متنی

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Scale
fa: مقیاس

en: Medium
fa: متوسط

en: Sortable
fa: قابل مرتب‌سازی

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Month
fa: ماه

en: Details
fa: جزئیات

en: Table
fa: جدول

en: List type
fa: نوع سجل

en: String
fa: رشته

en: Last
fa: آخرین

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Rows
fa: ردیف‌ها

en: Clone
fa: تکثیر سازی

en: Hidden
fa: پنهان

en: Show
fa: نمایش

en: Key
fa: کلید

en: Allowed values list
fa: سجل مقادیر مجاز

en: First
fa: اولین

en: Limit
fa: محدوده

en: Select list
fa: سجل انتخاب

en: Granularity
fa: تدریجی

en: Target type
fa: نوع داده هدف

en: Caption
fa: عنوان

en: characters
fa: حروف

en: Reference
fa: ارجاع

en: Duplicate
fa: تکراری

en: Reverse
fa: معکوس

en: Unformatted
fa: قالب‌بندی نشده

en: Allowed file extensions
fa: پسوندهای فایل مجاز

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: Ok
fa: تایید

en: Output format
fa: قالب‌بندی خروجی

en: Default value
fa: مقدارپیشفرض

en: Select
fa: انتخاب

en: Above
fa: بالا

en: Trimmed
fa: برش خورده

en: Float
fa: شناور

en: Minimum
fa: حداقل

en: Precision
fa: دقت

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fa: مجموع تعداد ارقامی که در مخزن داده ذخیره شود، شامل ارقامی که در سمت راست اعشار قرار می‌گیرد.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fa: تعداد ارقام سمت راست اعشار.

en: Decimal marker
fa: علامت اعشار

en: Check boxes/radio buttons
fa: چک باکس/رادیویی

en: Single on/off checkbox
fa: چک باکس روشن/خاموش تکی

en: Text area (multiple rows)
fa: منطقه متن(چندین سطر)

en: Space
fa: فاصله

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Field settings
fa: تنظیمات میدان

en: Ordered list
fa: سجل مرتب شده

en: Unordered list
fa: سجل نامرتب

en: File directory
fa: پوشه فایل

en: Column
fa: ستون

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Direction
fa: جهت

en: No link
fa: بدون واصلی

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Boolean
fa: منطقی

en: Decimal point
fa: ممیز دهدهی

en: Custom date format
fa: قالب سفارشی تاریخ

en: Comma
fa: کاما

en: Current date
fa: تاریخ کنونی

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Pagination
fa: صفحه بندی

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: URL to file
fa: آدرس به فایل

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: - Select a field type -
fa: - نوع میدانی انتخاب کنید -

en: Unsigned
fa: بدون علامت

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
fa: این میدان اعداد را در مخزن داده به قالب اعداد اعشاری ذخیره می‌کند.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
fa: این میدان اعداد را در مخزن داده به قالب اعداد شناور ذخیره می‌کند.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fa: حداقل مقداری که در این میدان مجاز خواهد بود. برای نداشتن حداقل خالی بگذارید.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fa: حداکثر مقداری که در این میدان مجاز خواهد بود. برای نداشتن حداکثر خالی بگذارید.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fa: یک رشته مانند '$ ' or '&euro; ' که پسوند متن مورد نظر خواهد شد وارد نمایید. برای هیچ خالی بگذارید. مقادیر مفرد و جمع را با | از هم جدا کنید ('pound|pounds').

en: Upload destination
fa: مقصد بارگذاری

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fa: زیر پوشه‌ای در مقصد بارگذاری که فایل‌ها در آن ذخیره خواهند شد(اختیاری). با اسلش شروع یا تمام نشود.

en: Generic file
fa: فایل عمومی

en: Table of files
fa: جدول فایل‌ها

en: Preview image style
fa: پیش‌نمایش سبک تصویر

en: no preview
fa: بدون پیش نمایش

en: The preview image will be shown while editing the content.
fa: پیش نمایش تصویر هنگام تدوین محتوا دیده خواهد شد.

en: Date type
fa: نوع تاریخ

en: Entity ID
fa: هویت عنصر

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: None (original image)
fa: هیچ (تصویر اصلی)

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fa: یک رشته مانند ' m', ' kb/s'  که پیشوند متن مورد نظر خواهد شد وارد نمایید. برای هیچ خالی بگذارید. مقادیر مفرد و جمع را با | از هم جدا کنید ('pound|pounds').

en: Thousand marker
fa: علامت هزارگان

en: - Select a value -
fa: - یک مقدار را انتخاب کنید -

en: Trim length
fa: طول برش

en: Link image to
fa: تصویرا را واصلی بده

en: Image style: @style
fa: سبک تصویر:  @style

en: Linked to content
fa: واصلی شده به محتوا

en: Linked to file
fa: واصلی شده به فایل

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Nothing
fa: هیچ

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
fa: مقادیر مجازی که این میدان می‌تواند داشته باشد. هر مقدار را در یک سطر به صورت کلید|مقدار وارد کنید.

en: Unformatted list
fa: فهرست قالب‌بندی نشده

en: Entity Reference
fa: مرجع عنصر

en: An autocomplete text field.
fa: یک میدان متنی autocomplete

en: Display the label of the referenced entities.
fa: نمایش عنوان عناصر ارجاع‌یافته.

en: Rendered entity
fa: بخش ارائه شده

en: Default date
fa: تاریخپیشفرض

en: On label
fa: دارای برچسب

en: Off label
fa: بدون برچسب

en: Future format
fa: قالب‌بندی آینده

en: Past format
fa: قالب‌بندی گذشته
