Data field (2.0.6) - en to ro translation catalogue (245 entries)

en: list
ro: listă

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: weight
ro: greutate

en: Suffix
ro: Sufix

en: Delete
ro: Șterge

en: Content
ro: Conținut

en: Value
ro: Valoare

en: Type
ro: Tip

en: yes
ro: da

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: On
ro: Pornit

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: File
ro: Fișier

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: None
ro: Nimic

en: This action cannot be undone.
ro: Această acțiune nu are cale de întoarcere.

en: Number
ro: Număr

en: Password
ro: Parolă

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Required
ro: Necesar

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: Open
ro: Deschideți

en: Small
ro: Mic

en: Time
ro: Ora

en: Add
ro: Adaugă

en: Refresh
ro: Reîncarcă

en: never
ro: nicioadă

en: Timestamp
ro: Timestamp-ul

en: Attachment
ro: Anexă

en: Email
ro: email

en: no
ro: nu

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Area
ro: Zonă

en: View arguments
ro: Argumente view

en: Url
ro: URL

en: Off
ro: Oprit

en: Footer
ro: Subsol

en: Custom
ro: Personalizat

en: URL alias
ro: Pseudonim URL

en: Widget type
ro: Tip control

en: Original image
ro: Imaginea originală

en: Mode
ro: Mod

en: N/A
ro: N/D

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Textfield
ro: Câmp de text

en: Maximum
ro: Maxim

en: Line
ro: Linie

en: Scale
ro: Scalare

en: Medium
ro: Mediu

en: Sortable
ro: Sortabil

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Month
ro: Lună

en: Details
ro: Detalii

en: Week
ro: Săptămână

en: Table
ro: Tabel

en: List type
ro: Tip listă

en: String
ro: Șir text

en: Last
ro: Ultimul

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Rows
ro: Rânduri

en: Clone
ro: Clonare

en: Template
ro: Șablon

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Show
ro: Arată

en: Key
ro: Cheie

en: Allowed values list
ro: Lista valori permise

en: First
ro: Primul

en: Limit
ro: Limită

en: Select list
ro: Listă selecție

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Target type
ro: Tipul țintei

en: Caption
ro: Legendă

en: characters
ro: caractere

en: Show field
ro: Afişare câmp

en: Reference
ro: Referință

en: Duplicate
ro: Duplicat

en: Reverse
ro: Inversează

en: Unformatted
ro: Neformatat

en: Allowed file extensions
ro: Extensii de fișiere permise

en: Loading...
ro: Încărcare...

en: Output format
ro: Formatul de ieșire

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Select
ro: Alege

en: Above
ro: Deasupra

en: Trimmed
ro: Scurtat

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ro: Furnizați o listă de argumente separate prin virgule care să fie transmise view-ului.

en: Float
ro: Virgulă mobilă

en: Minimum
ro: Minim

en: Precision
ro: Precizie

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ro: Numărul total de cifre care vor fi stocate în baza de date, inclusiv cele din dreapta zecimalelor.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ro: Numărul de cifre de la dreapta zecimalei.

en: Decimal marker
ro: Separator zecimale

en: Allowed values
ro: Valori permise

en: Check boxes/radio buttons
ro: Casetele de selectare/butoane radio

en: Single on/off checkbox
ro: Căsuță on/off singură

en: Text area (multiple rows)
ro: Zonă de text (rânduri multiple)

en: Space
ro: spațiu

en: Telephone
ro: Telefon

en: Columns
ro: Coloane

en: Field settings
ro: Opțiuni câmp

en: Search content
ro: Căutare conţinut

en: Ordered list
ro: Listă ordonată

en: Unordered list
ro: Listă neordonată

en: Add row
ro: Adaugă linie

en: File directory
ro: Folder fișiere

en: Column
ro: Coloană

en: - Select -
ro: -Selectați-

en: Step
ro: Pas

en: Time ago
ro: Timp în urmă

en: Direction
ro: Direcție

en: Radio buttons
ro: Butoane radio

en: of
ro: din

en: No link
ro: Niciun link

en: Autocomplete
ro: Completare automată

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: Custom date format
ro: Format de dată personalizat

en: Comma
ro: virgulă

en: Current date
ro: Data curentă

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: Machine-readable name
ro: Nume care poate fi citit de mașină

en: Pagination
ro: Paginație

en: Date and time
ro: Data și timp

en: URL to file
ro: URL către fișier

en: Number field
ro: Câmp numeric

en: Text format
ro: Formatare text

en: Add column
ro: Adaugă coloană

en: - Select a field type -
ro: - Selectaţi tip câmp -

en: Unsigned
ro: Nesemnat

en: Relative date
ro: Dată relativă

en: Formatter settings
ro: Setări de formatare

en: Field types
ro: Tipuri de câmp

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
ro: Acest câmp stochează un număr în baza de date într-un format zecimal fix.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
ro: Acest câmp stochează un număr în baza de date într-un format virgulă mobilă.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ro: Valoarea minimă care ar trebui să fie permisă în acest câmp. Lăsați necompletat pentru nici o valoare minimă.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ro: Valoarea maximă care ar trebui permisă în acest câmp. Lăsați necompletat pentru nici o maximă.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ro: Definiți un șir text care să fie prefixat valorii, precum '$' sau '&euro; '. Lăsați liber pentru niciunul. Separați valorile de singular și plural printr-o bară verticală ('liră|lire').

en: Upload destination
ro: Destinația încărcării

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ro: Subdirector opțional în cadrul destinației de încărcare unde fișierele vor fi păstrate. Nu includeți liniuțe oblice anterioare sau posterioare.

en: Generic file
ro: Fișier generic

en: Table of files
ro: Tabel de câmpuri

en: Preview image style
ro: Previzualizare stil imagine

en: no preview
ro: fără previzualizare

en: The preview image will be shown while editing the content.
ro: Imaginea de previzualizare va fi afișată în timpul editării conținutului.

en: Date type
ro: Tip de dată

en: Entity ID
ro: ID-ul entității

en: Image style
ro: Stil imagine

en: Invisible
ro: Invizibil

en: None (original image)
ro: Nimic (imagine originală)

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ro: Definiți un șir text care urmează să fie sufixat valorii, precum 'm' sau 'kb/s; '. Lăsați liber pentru niciunul. Separați valorile de singular și plural printr-o bară verticală ('liră|lire').

en: Thousand marker
ro: Marcaj cifra miilor

en: - Select a value -
ro: - Selectați o valoare -

en: Trim length
ro: Taie din lungime

en: Link image to
ro: Legați imagine la

en: Image style: @style
ro: Stil imagine: @style

en: Linked to content
ro: Legat de conținut

en: Linked to file
ro: Legat de fișier

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Nothing
ro: Nimic

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
ro: Valorile posibile pe care le poate avea acest câmp. Introduceți câte o valoare pe linie, sub forma cheie|valoare.

en: The entity type.
ro: Tipul entității.

en: Unformatted list
ro: Listă neformatată

en: Relative default value
ro: Valoare implicită relativă

en: Label display
ro: Afişare etichetă

en: Entity Reference
ro: Referință entitate

en: An autocomplete text field.
ro: Un câmp text cu autocompletare.

en: Display the label of the referenced entities.
ro: Afișați eticheta entităților referite.

en: Rendered entity
ro: Entitate randată

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
ro: Afișați entitățile referință randate de entity_view().

en: Link label to the referenced entity
ro: Legați eticheta către entitatea de referință

en: Link to the referenced entity
ro: Legătură la entitatea de referință

en: Rendered as @mode
ro: Randat ca @mode

en: Default date
ro: Dată implicită

en: Entity reference
ro: Referință entitate

en: Apostrophe
ro: Apostrof

en: Thin space
ro: Spațiu îngust

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
ro: Toate tipurile de entități, ex: noduri, comentarii sau utilizatori.

en: An entity field containing a boolean value.
ro: Un câmp entitate care conține o valoare booleană.

en: An entity field containing an entity reference.
ro: Un câmp al entității care conține o referință către o entitate.

en: Updated the %field-name field through in-place editing.
ro: Câmpul %field-name a fost actualizat în mod „pe loc”.

en: Choose the type of date to create.
ro: Alegeți tipul de dată ce urmează a fi creat.

en: Set a default value for this date.
ro: Setați o valoare implicită pentru această dată.

en: Telephone number
ro: Număr de telefon

en: Link using text: @title
ro: Legătura folosește textul: @title

en: Link using provided telephone number.
ro: Legătură care folosește numărul de telefon furnizat.

en: Display the ID of the referenced entities.
ro: Afișați ID-ul entităților referite.

en: Telephone link
ro: Legătură către telefon

en: An entity field containing a URI.
ro: Un câmp al entității conținând un URI.

en: Number (decimal)
ro: Număr (zecimal)

en: Number (float)
ro: Număr (flotant)

en: Number (integer)
ro: Număr (întreg)

en: An entity field containing a UNIX timestamp value.
ro: Un câmp entitate care conține o valoare de amprentă de timp UNIX.

en: File URI
ro: URI fișier

en: An entity field containing an email value.
ro: Un câmp entitate care conține o valoare de tip email.

en: "On" label
ro: Etichetă "bifat"

en: "Off" label
ro: Etichetă "debifat"

en: @label referenced from @field_name
ro: @label referință de la @field_name

en: On label
ro: Etichetă "bifat"

en: Off label
ro: Etichetă "debifat"

en: Datetime Timestamp
ro: Amprenta de timp pentru dată și oră

en: Display prefix and suffix
ro: Afișează prefix și sufix

en: Text (plain)
ro: Text (simplu)

en: A field containing a plain string value.
ro: Un câmp ce conține o valoare de tip șir simplu.

en: Text (plain, long)
ro: Text (simplu, lung)

en: A field containing a long string value.
ro: Un câmp care conține o valoare de tip șir text lung.

en: Title to replace basic numeric telephone number display
ro: Titlu pentru a înlocui afișarea de bază al unui număr de telefon în format numeric

en: Link to URI
ro: Legătură către URI

en: Configure Image Styles
ro: Configurare Stiluri de Imagine

en: Field settings (@on_label / @off_label)
ro: Setările câmpului (@on_label / @off_label)

en: This must be an external URL such as %url.
ro: Acesta trebuie să fie un URL extern, precum %url.

en: @entity using @field_name
ro: @entity folosește @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ro: Referiți fiecare @entity cu un @field_name setat pentru @label.

en: Display the file download URI
ro: Arată URI-ul de descărcare a fișierului

en: Trimmed limit
ro: Limita tăierii

en: If the summary is not set, the trimmed %label field will end at the last full sentence before this character limit.
ro: Dacă nu este setat sumarul, câmpul %label tăiat se va sfârși la ultima propoziție întreagă înaintea acestei limite de caractere.

en: Trimmed limit: @trim_length characters
ro: Limita tăierii: @trim_length caractere

en: Future format
ro: Format viitor

en: Past format
ro: Format anterior

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
ro: Folosiți <em>@interval</em> unde vreți să apară intervalul de text formatat.

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
ro: Câte unități de interval de timp trebuie afișate în ieșirea formatată.

en: Future date: %display
ro: Dată din viitor: %display

en: Past date: %display
ro: Dată din trecut: %display

en: Date format: @date_format
ro: Format dată: @date_format

en: Custom date format: @custom_date_format
ro: Format dată personalizată: @custom_date_format

en: Time zone: @timezone
ro: Fus orar: @timezone

[ctx: decimal places]
en: Scale
ro: Scală

en: Display: @true_label / @false_label
ro: Afișează: @true_label / @false_label

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See <a href="http://php.net/manual/function.strtotime.php">strtotime</a> for more details.
ro: Descrieți un timp cu referire la ziua curentă, cum ar fi '+90 days' (90 zile de la ziua când a fost creat câmpul) sau '+1 Saturday' (sâmbăta următoare). Consultați <a href="http://php.net/manual/function.strtotime.php">strtotime</a> pentru mai multe detalii.
