Data field (2.0.7) - en to he translation catalogue (190 entries)

en: list
he: רשימה

en: Previous
he: הקודם

en: Next
he: הבא

en: weight
he: גובה

en: Prefix
he: קידומת

en: Suffix
he: סיומת

en: Delete
he: מחיקה

en: Content
he: תוכן

en: Value
he: ערך

en: Type
he: סוג

en: yes
he: סוגים

en: Cancel
he: ביטול

en: Remove
he: הסרה

en: Disabled
he: מושבת

en: Enabled
he: מופעל

en: On
he: פעיל

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: File
he: קובץ

en: Edit
he: עריכה

en: Date
he: תאריך

en: Size
he: גודל

en: Search
he: חיפוש

en: None
he: ללא

en: This action cannot be undone.
he: לא ניתן לבטל פעולה זו.

en: Number
he: מספר

en: Password
he: סיסמה

en: - None -
he: - ללא -

en: Link
he: קישור

en: Image
he: תמונה

en: Required
he: נדרש

en: Name
he: שם

en: Label
he: תווית

en: Save
he: שמירה

en: True
he: אמת

en: False
he: שלילי

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Open
he: פתוח

en: Small
he: קטן

en: Time
he: זמן

en: Add
he: הוספה

en: URL
he: כתובת URL

en: Refresh
he: ריענון

en: never
he: אף פעם

en: Text
he: טקסט

en: Timestamp
he: חותמת זמן

en: Total
he: סך הכל

en: Attachment
he: צְרוּפָה

en: Email
he: דוא"ל

en: no
he: לא

en: Separator
he: מפריד

en: Horizontal
he: אופקי

en: Vertical
he: אנכי

en: Year
he: שנה

en: Date format
he: תבנית תאריך

en: Area
he: איזור

en: View arguments
he: ארגומנטים להיבט

en: Url
he: כתובת url

en: Off
he: כבוי

en: Footer
he: כותרת תחתונה

en: Inline
he: בשורה (inline)

en: Custom
he: מותאם

en: URL alias
he: נתיב חילופי

en: Widget type
he: סוג ווידג'ט

en: Original image
he: התמונה המקורית

en: Mode
he: אופן ביצוע

en: Normal
he: נורמלי

en: N/A
he: -ללא-

en: Width
he: רוחב

en: Height
he: גובה

en: Textfield
he: שדה טקסט

en: Maximum
he: מקסימום

en: Bar
he: סרגל

en: Line
he: שורה

en: Scale
he: התאמת גודל

en: Medium
he: בינוני

en: Sortable
he: ניתן למיון

en: Plain text
he: טקסט פשוט

en: Month
he: חודש

en: Details
he: פרטים

en: Serial
he: מספר סידורי

en: Week
he: שבוע

en: Table
he: טבלה

en: List type
he: סוג רשימה

en: String
he: מחרוזת

en: Last
he: אחרון

en: Maximum length
he: אורך מרבי

en: Rows
he: שורות

en: Clone
he: שכפול

en: Hidden
he: מוסתר

en: Show
he: הצג

en: Key
he: מפתח

en: Allowed values list
he: רשימת ערכים מותרים

en: First
he: ראשון

en: Limit
he: גבול

en: Select list
he: רשימת בחירה

en: Granularity
he: גרעיניות

en: Target type
he: סוג יעד

en: Caption
he: כותרת (Caption)

en: characters
he: תוים

en: Max
he: מקסימום

en: Duplicate
he: שכפול

en: Reverse
he: הפוך

en: Unformatted
he: ללא פורמט

en: Allowed file extensions
he: סיומות קובץ מותרות

en: Loading...
he: טוען...

en: Ok
he: בסדר

en: Output format
he: תבנית פלט

en: Default value
he: ערך ברירת מחדל

en: Select
he: בחר

en: Above
he: מעל

en: Trimmed
he: מקוצר

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
he: ספק רשימת ארגומנטים מופרדת פסיקים להעברה להיבט.

en: Float
he: צף

en: Minimum
he: מינימום

en: Precision
he: דיוק

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
he: סך כל הספרות לשמירה במסד הנתונים, כולל הספרות מימין לנקודה.

en: The number of digits to the right of the decimal.
he: מספר הספרות מימין לנקודה.

en: Decimal marker
he: סמן עשרוני

en: Allowed values
he: ערכים מותרים

en: Check boxes/radio buttons
he: תיבות סימון/לחצני אפשרויות

en: Single on/off checkbox
he: תיבת סימון יחידה כן/לא

en: Text area (multiple rows)
he: אזור טקסט (שורות מרובות)

en: Space
he: רווח

en: Telephone
he: טלפון

en: Columns
he: עמודות

en: Field settings
he: הגדרות שדה

en: Ordered list
he: רשימה מסודרת

en: Unordered list
he: רשימה לא מסודרת

en: File directory
he: תיקיית קבצים

en: Column
he: עמודה

en: - Select -
he: - בחירה -

en: Time ago
he: לפני כמה זמן

en: Direction
he: כיוון

en: of
he: של

en: No link
he: אין קישור

en: Autocomplete
he: השלמה אוטומטית

en: Boolean
he: בוליאני

en: Decimal point
he: נקודה עשרונית

en: Custom date format
he: תבנית תאריך מותאמת אישית

en: Comma
he: פסיק

en: Current date
he: תאריך נוכחי

en: Min
he: מינימלי

en: Placeholder
he: שומר מקום

en: Machine-readable name
he: שם מכונה

en: Pagination
he: דפדוף

en: Date and time
he: תאריך ושעה

en: URL to file
he: כתובת URL לקובץ

en: Number field
he: שדה מספר

en: Text format
he: מבנה טקסט

en: - Select a field type -
he: - בחירת סוג שדה -

en: Unsigned
he: לא חתום

en: Max length
he: אורך מקסימלי

en: Relative date
he: תאריך יחסי

en: Upload destination
he: יעד לטעינה

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
he: אפשרות ליצירת תת-תיקייה בתוך תיקיית הקבצים, לאחסון הקבצים שיועלו דרך שדה זה.

en: Generic file
he: קובץ גנרי

en: Table of files
he: טבלת קבצים

en: Preview image style
he: סגנון תצוגה מקדימה של תמונה

en: no preview
he: אין תצוגה מקדימה

en: The preview image will be shown while editing the content.
he: תצוגה מקדימה של תמונה תופיע בזמן עריכת התוכן.

en: Image style
he: סגנון תמונה

en: - Select a value -
he: - בחירה -

en: Trim length
he: מספר תווים להצגה

en: Image style: @style
he: סגנון תמונה: @style

en: View mode
he: מצב תצוגה

en: Nothing
he: ללא

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
he: הערכים האפשריים ששדה זה יכול להכיל. הזינו ערך אחד בכל שורה, בפורמט של מפתח|תוית (key|label)

en: Unformatted list
he: רשימה ללא סגנון

en: Relative default value
he: ערך ברירת מחדל יחסי

en: Entity Reference
he: רפרנס ליישות

en: An autocomplete text field.
he: שדה טקסט עם השלמה אוטומטית.

en: Display the label of the referenced entities.
he: הצגת הכותרת של היישות ברפרנס.

en: Rendered entity
he: ישות מרונדרת

en: Link to the referenced entity
he: קישור ליישות שמצויינת ברפרנס

en: Rendered as @mode
he: רונדר כ@mode

en: Default date
he: תאריך ברירת המחדל

en: Entity reference
he: רפרנס ליישות

en: Telephone number
he: מספר טלפון

en: This field stores a telephone number in the database.
he: שדה זה מאחסן מספר טלפון במסד הנתונים.

en: Link using provided telephone number.
he: קישור באמצעות מספר הטלפון שסופק.

en: Display the ID of the referenced entities.
he: הצגת המזהה של יישויות עם רפרנס.

en: On label
he: על התווית

en: Off label
he: מחוץ לתווית

en: Text (plain)
he: טקסט (פשוט)

en: Text (plain, long)
he: טקסט פשוט (ארוך)

en: Title to replace basic numeric telephone number display
he: כותרת שתחליף את תצוגת הבסיסית הספרתית של מספר טלפון.

en: Link to URI
he: קישור לURI

en: Future format
he: פורמט עתיד

en: Past format
he: פורמט עבר
