Data field (2.0.7) - en to it translation catalogue (238 entries)

en: list
it: elenco

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: weight
it: peso

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: yes
it: sì

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: On
it: Acceso

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Number
it: Numero

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Image
it: Immagine

en: Required
it: Obbligatorio

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Default
it: Predefinito

en: Open
it: Aperto

en: Small
it: Piccolo

en: Time
it: Data e ora

en: Add
it: Aggiungi

en: Refresh
it: Aggiorna

en: never
it: mai

en: Text
it: Testo

en: Total
it: Totale

en: Attachment
it: Allegato

en: Email
it: E-mail

en: Separator
it: Separatore

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Year
it: Anno

en: Date format
it: Formato data

en: View arguments
it: Argomenti vista

en: Off
it: Spento

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Inline
it: In linea

en: Custom
it: Personalizzato

en: URL alias
it: Alias URL

en: Widget type
it: Tipo di widget

en: Widget settings
it: Impostazioni widget

en: Original image
it: Immagine originale

en: Mode
it: Modalità

en: Normal
it: Normale

en: N/A
it: N/D

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Textfield
it: Campo testo

en: Maximum
it: Massimo

en: Line
it: Riga

en: Scale
it: Scala

en: Medium
it: Medio

en: Sortable
it: Ordinabile

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Month
it: Mese

en: Details
it: Dettagli

en: Serial
it: Seriale

en: Week
it: Settimana

en: Table
it: Tabella

en: List type
it: Tipo di elenco

en: String
it: Testo

en: Last
it: Ultimo

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Rows
it: Righe

en: Clone
it: Clona

en: Hidden
it: Nascosto

en: Show
it: Mostra

en: Key
it: Chiave

en: Allowed values list
it: Elenco dei valori ammessi

en: First
it: Primo

en: Limit
it: Limite

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Granularity
it: Granularità

en: Target type
it: Tipo destinazione

en: Caption
it: Didascalia

en: characters
it: caratteri

en: Duplicate
it: Duplicata

en: Reverse
it: Inverti

en: Unformatted
it: Non formattato

en: Allowed file extensions
it: Estensioni file consentite

en: Charts
it: Grafici

en: Loading...
it: In caricamento...

en: Output format
it: Formato di output

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Select
it: Scegliere

en: Above
it: Sopra

en: Trimmed
it: Abbreviato

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
it: Inserisci una lista di argomenti separati da virgola da passare alla vista.

en: Float
it: Virgola mobile

en: Minimum
it: Minimo

en: Precision
it: Precisione

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
it: Il numero totale di cifre da memorizzare nel database, incluso quelle alla destra del decimale.

en: The number of digits to the right of the decimal.
it: Il numero di cifre alla destra del decimale.

en: Decimal marker
it: Simbolo decimale

en: Allowed values
it: Valori consentiti

en: Check boxes/radio buttons
it: Caselle/pulsanti di opzione

en: Single on/off checkbox
it: Casella on/off singola

en: Text area (multiple rows)
it: Area di testo (righe multiple)

en: Space
it: Spazio

en: Telephone
it: Telefono

en: Columns
it: Colonne

en: Field settings
it: Impostazioni campo

en: Search content
it: Cerca tra i contenuti

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: Add row
it: Aggiungi riga

en: File directory
it: Cartella file

en: Column
it: Colonna

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Step
it: Passo

en: Time ago
it: Tempo fa

en: Direction
it: Direzione

en: Radio buttons
it: Pulsanti di opzione

en: of
it: di

en: No link
it: Nessun link

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Boolean
it: Booleano

en: Decimal point
it: Virgola decimale

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Comma
it: Virgola

en: Current date
it: Data corrente

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Pagination
it: Paginazione

en: Date and time
it: Data e ora

en: URL to file
it: URL del file

en: Number field
it: Campo numerico

en: Text format
it: Formato del testo

en: Remove row
it: Elimina riga

en: - Select a field type -
it: - Seleziona un tipo di campo -

en: Unsigned
it: Senza segno

en: Relative date
it: Data relativa

en: Formatter settings
it: Impostazioni del formatter

en: Field types
it: Tipi di campo

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
it: Questo campo salva un numero nel database come un decimale a virgola fissa.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
it: Questo campo salva un numero nel database come un decimale a virgola mobile.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
it: Valore minimo permesso in questo campo. Lasciare vuoto per nessun valore minimo.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
it: Valore massimo permesso in questo campo. Lasciare vuoto per nessun valore massimo.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
it: Definire una stringa da anteporre al valore, come '$' o '&euro;'. Lasciare vuoto se non si desidera nessun prefisso. Separare valori singolari e plurali tramite una pipe ('pound|pounds').

en: Upload destination
it: Destinazione file caricati

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
it: Sottocartella opzionale all'interno della destinazione del file da caricare. Non includere slash iniziali o finali.

en: Generic file
it: File generico

en: Table of files
it: Tabella dei file

en: Preview image style
it: Anteprima stile immagine

en: no preview
it: nessuna anteprima

en: The preview image will be shown while editing the content.
it: L'immagine di anteprima verrà visualizzata durante la modifica del contenuto.

en: Date type
it: Tipo di data

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Image style
it: Stile immagine

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
it: Definire una stringa da porre come suffisso al valore, come ' m', ' kb/s'. Lasciare vuoto se non si desidera nessun suffisso. Separare i valori singolari e plurali tramite una pipe ('pound|pounds').

en: Thousand marker
it: Separatore delle migliaia

en: - Select a value -
it: - Selezionare un valore -

en: Trim length
it: Lunghezza del testo troncato

en: Link image to
it: Collega immagine a

en: Image style: @style
it: Stile immagine: @style

en: Linked to content
it: Collegata al contenuto

en: Linked to file
it: Collegata al file

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Nothing
it: Niente

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
it: I valori possibili che questo campo può contenere. Inserirne uno per riga, nel formato chiave|etichetta.

en: The entity type.
it: Il tipo di entità.

en: Unformatted list
it: Elenco non formattato

en: Relative default value
it: Valore relativo predefinito

en: Label display
it: Visualizzazione etichetta

en: An autocomplete text field.
it: Un campo di testo con autocompletamento.

en: Display the label of the referenced entities.
it: Visualizza l'etichetta delle entità messe in relazione.

en: Rendered entity
it: Entità visualizzata

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
it: Visualizza le entità messe in relazione tramite entity_view().

en: Link label to the referenced entity
it: Etichetta del collegamento all'entità messa in relazione

en: Link to the referenced entity
it: Collegamento all'entità messa in relazione.

en: Rendered as @mode
it: Visualizzato come @mode

en: Default date
it: Data predefinita

en: Entity reference
it: Riferimento a entità.

en: Apostrophe
it: Apostrofo

en: Thin space
it: Spazio sottile

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
it: Tutti i tipi di entità, es. nodi, commenti o utenti.

en: Choose the type of date to create.
it: Scegliere il tipo di data da creare.

en: Set a default value for this date.
it: Impostare un valore predefinito per questa data.

en: Telephone number
it: Numero di telefono

en: This field stores a telephone number in the database.
it: Il campo memorizza un numero di telefono nel database.

en: Link using text: @title
it: Collegamento mediante il testo: @title

en: Link using provided telephone number.
it: Collegamento mediante il numero di telefono fornito.

en: Display the ID of the referenced entities.
it: Visualizza l'ID delle entità messe in relazione.

en: Telephone link
it: Collegamento telefonico

en: An entity field containing a URI.
it: Un campo dell'entità che contiene un URI.

en: Number (decimal)
it: Numero (decimale)

en: Number (float)
it: Numero (virgola mobile)

en: Number (integer)
it: Numero (intero)

en: An entity field containing a UNIX timestamp value.
it: Un campo dell'entità che contiene un timestamp UNIX come valore.

en: File URI
it: URI del file

en: "On" label
it: Etichetta "On"

en: "Off" label
it: Etichetta "Off"

en: @label referenced from @field_name
it: @label referenziato da @field_name

en: On label
it: Etichetta di On

en: Off label
it: Etichetta di Off

en: Datetime Timestamp
it: Timestamp Datetime

en: Display prefix and suffix
it: Visualizza prefisso e suffisso

en: Text (plain)
it: Testo (semplice)

en: A field containing a plain string value.
it: Un campo che contiene una stringa di testo semplice.

en: Text (plain, long)
it: Testo (semplice, lungo)

en: A field containing a long string value.
it: Un campo che contiene una stringa lunga come valore.

en: Title to replace basic numeric telephone number display
it: Titolo per sostituire la visualizzazione di base del numero di telefono

en: Link to URI
it: Collegamento a URI

en: Configure Image Styles
it: Configurazione stili delle immagini

en: Field settings (@on_label / @off_label)
it: Impostazioni del campo (@on_label / @off_label)

en: This must be an external URL such as %url.
it: Questa deve essere una URL esterna come %url.

en: @entity using @field_name
it: @entity che usa @field_name

en: Display the file download URI
it: Mostra l'URI per scaricare il file

en: Trimmed limit
it: Limite troncatura

en: If the summary is not set, the trimmed %label field will end at the last full sentence before this character limit.
it: Se il sommario non è impostato, il campo troncato %label si concluderà con l'ultima frase completa prima del limite definito di caratteri.

en: Trimmed limit: @trim_length characters
it: Limite troncatura: @trim_length caratteri

en: Future format
it: Nuovo formato

en: Past format
it: Vecchio formato

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
it: Usare <em>@interval</em> quando si vuol fare apparire il testo formattato dell'intervallo.

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
it: Quante volte le unità dell'intervallo di tempo devono essere visualizzate nell'output formattato.

en: Future date: %display
it: Data futura: %display

en: Past date: %display
it: Data passata: %display

en: Date format: @date_format
it: Formato data: @date_format

en: Custom date format: @custom_date_format
it: Formato data personalizzato: @custom_date_format

en: Time zone: @timezone
it: Fuso orario: @timezone

[ctx: decimal places]
en: Scale
it: Scalare

en: Display: @true_label / @false_label
it: Mostra: @true_label / @false_label
