Data field (2.0.8) - en to bs translation catalogue (84 entries)

en: list
bs: lista

en: Previous
bs: Prethodni

en: Next
bs: Sljedeći

en: Prefix
bs: Prefiks

en: Suffix
bs: Sufiks

en: Delete
bs: Briši

en: Content
bs: Sadržaj

en: Value
bs: Vrijednost

en: Type
bs: Tip

en: yes
bs: da

en: Cancel
bs: Otkaži

en: Remove
bs: Ukloni

en: Disabled
bs: Onemogućen

en: Enabled
bs: Omogućeno

en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

en: Edit
bs: Izmjeni

en: Date
bs: Datum

en: Size
bs: Veličina

en: Search
bs: Pretraga

en: None
bs: Nijedan

en: This action cannot be undone.
bs: Ova akcija je nepovratna.

en: Number
bs: Broj

en: Password
bs: Lozinka

en: - None -
bs: - Nijedno -

en: Image
bs: Slika

en: Required
bs: Obavezno

en: Name
bs: Ime

en: Label
bs: Oznaka

en: Save
bs: Sačuvaj

en: Time
bs: Vrijeme

en: Add
bs: Dodaj

en: never
bs: nikad

en: Text
bs: Tekst

en: Attachment
bs: Prilog

en: Year
bs: Godina

en: Date format
bs: Format datuma

en: View arguments
bs: View argumenti

en: Inline
bs: U liniji

en: Custom
bs: Prilagođen

en: Widget type
bs: Tip widgeta

en: Normal
bs: Normalno

en: Width
bs: Širina

en: Height
bs: Visina

en: Maximum
bs: Maksimum

en: Scale
bs: Skaliraj

en: Medium
bs: Srednje

en: Sortable
bs: Sortiranje

en: Plain text
bs: Obični tekst

en: Month
bs: Mjesec

en: Details
bs: Detalji

en: Table
bs: Tabela

en: Maximum length
bs: Maksimalna dužina

en: Rows
bs: Redova

en: Clone
bs: Klon

en: Hidden
bs: Sakriven

en: Allowed values list
bs: Lista dozvoljenih vrijednosti

en: Select list
bs: Select lista

en: Granularity
bs: Zrnatost

en: Reverse
bs: Obrnuto

en: Unformatted
bs: Neformatiran

en: Output format
bs: Izlazni format

en: Default value
bs: Defaultne postavke

en: Above
bs: Iznad

en: Trimmed
bs: Dotjeran

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
bs: Unesite comma ograničenu listu argumenata da proslijedite u view.

en: Precision
bs: Preciznost

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
bs: Ukupan broj brojeva za čuvanje u bazi podataka, uključujući i one desno od decimale.

en: The number of digits to the right of the decimal.
bs: Broj cifri desno od decimale.

en: Decimal marker
bs: Decimalni marker

en: Allowed values
bs: Dozvoljene vrijednosti

en: Check boxes/radio buttons
bs: Check boxes/radio dugmad

en: Text area (multiple rows)
bs: Tekst polje (više redova)

en: Ordered list
bs: Uređena lista

en: Unordered list
bs: Neuređena lista

en: Column
bs: Kolona

en: No link
bs: bez linka

en: Autocomplete
bs: Autokompletiranje

en: Decimal point
bs: Decimalna tačka

en: Custom date format
bs: Prilagođeni format datuma

en: Comma
bs: Zarez

en: Current date
bs: Trenutni datum

en: Date and time
bs: Datum i vrijeme

en: - Select a field type -
bs: - Izaberite tip polja -
