Data field (2.0.9) - en to fi translation catalogue (237 entries)

en: list
fi: luettelo

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: weight
fi: paino

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: Delete
fi: Poista

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Type
fi: Tyyppi

en: yes
fi: kyllä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: On
fi: Käytössä

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: File
fi: Tiedosto

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: None
fi: Ei mitään

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Number
fi: Numero

en: Password
fi: Salasana

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Required
fi: Pakollinen

en: Name
fi: Nimi

en: Label
fi: Tunnus

en: Save
fi: Tallenna

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: Default
fi: Oletus

en: Open
fi: Avoin

en: Small
fi: Pieni

en: Time
fi: Aika

en: Add
fi: Lisää

en: Refresh
fi: Päivitä

en: never
fi: ei koskaan

en: Text
fi: Teksti

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Total
fi: Yhteensä

en: Attachment
fi: Liite

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: no
fi: ei

en: Separator
fi: Erotin

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: Year
fi: Vuosi

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Area
fi: Alue

en: View arguments
fi: Näytön argumentit

en: Url
fi: Osoite

en: Off
fi: Pois päältä

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Inline
fi: Avoin

en: Custom
fi: Oma

en: URL alias
fi: Osoitealias

en: Widget type
fi: Widgetin tyyppi

en: Widget settings
fi: Widgettien asetukset

en: Original image
fi: Alkuperäinen kuva

en: Mode
fi: Tila

en: Normal
fi: Normaali

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Textfield
fi: Tekstikenttä

en: Maximum
fi: Suurin

en: Line
fi: Rivi

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Medium
fi: Keskiverto

en: Sortable
fi: Lajiteltavissa

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Month
fi: Kuukausi

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Serial
fi: Sarjanumero

en: Week
fi: Viikko

en: Table
fi: Taulukko

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: String
fi: Merkkijono

en: Last
fi: Viimeinen

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: Rows
fi: Rivejä

en: Clone
fi: Kloonaa

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Show
fi: Näytä

en: Key
fi: Avain

en: Allowed values list
fi: Lista sallituista arvoista

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Limit
fi: Rajoitus

en: Select list
fi: Valintalista

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Target type
fi: Kohdetyyppi

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: characters
fi: merkit

en: Duplicate
fi: Monista

en: Reverse
fi: Käänteinen järjestys

en: Unformatted
fi: Muokkaamaton

en: Allowed file extensions
fi: Sallitut tiedostopäätteet

en: Chart type
fi: Kuvaajan tyyppi

en: Charts
fi: Kaaviot

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Select
fi: Valitse

en: Toggle
fi: Valinta

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Trimmed
fi: Trimmattu

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fi: Syötä pilkuin eroteltu lista näkymälle syötettävistä argumenteista.

en: Float
fi: Liukuluku

en: Minimum
fi: Pienin

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fi: Tietokantaan tallennettavien numeroiden kokonaismäärä, sisältäen desimaalipilkun oikealla puolella olevat numerot.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fi: Numeroiden määrä desimaalin oikealla puolella.

en: Decimal marker
fi: Desimaalimerkki

en: Allowed values
fi: Sallitut arvot

en: Check boxes/radio buttons
fi: Valintalaatikot/radionapit

en: Single on/off checkbox
fi: Yksittäinen valintaruutu

en: Text area (multiple rows)
fi: Tekstialue (useita rivejä)

en: Space
fi: Välilyönti

en: Telephone
fi: Puhelin

en: Columns
fi: Palstat

en: Field settings
fi: Kentän asetukset

en: Search content
fi: Hae sisältöjä

en: Ordered list
fi: Järjestetty lista

en: Unordered list
fi: Järjestämätön lista

en: Add row
fi: Lisää rivi

en: File directory
fi: Tiedostokansio

en: Column
fi: Palsta

en: - Select -
fi: - Valitse -

en: Step
fi: Askel

en: Time ago
fi: Aikaa sitten

en: Direction
fi: Suunta

en: Radio buttons
fi: Radionapit

en: of
fi: /

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: Decimal point
fi: Desimaalipiste

en: Custom date format
fi: Mukautettu päivämäärämuoto

en: Comma
fi: Pilkku

en: Current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Placeholder
fi: Paikkamerkki

en: Machine-readable name
fi: Koneellisesti luettava nimi

en: Pagination
fi: Sivutus

en: Date and time
fi: Aika ja päiväys

en: URL to file
fi: Tiedoston osoite

en: Number field
fi: Numerokenttä

en: Text format
fi: Tekstimuoto

en: Remove column
fi: Poista palsta

en: Remove row
fi: Poista rivi

en: Add column
fi: Lisää palsta

en: - Select a field type -
fi: - Valitse kentän tyyppi -

en: Unsigned
fi: Merkitsemätön

en: Relative date
fi: Suhteellinen päivämäärä

en: Field types
fi: Kenttätyypit

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
fi: Kenttä tallentaa numeron tietokantaan kiinteässä desimaalimuodossa.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
fi: Kenttä tallentaa numeron tietokantaan reaalilukuna.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fi: Syötä pienin sallittu arvo kentässä. Jätä tyhjäksi jos et halua asettaa pienintä arvoa.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fi: Syötä suurin sallittu arvo kentässä. Jätä tyhjäksi jos et halua asettaa suurinta arvoa.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fi: Määrittele merkkijono joka liitetään etuliitteeksi arvoon, esimerkiksi '$' tai '&euro;'. Jätä tyhjäksi jos et halua käyttää etuliittettä. Erottele yksikkö- ja monikkomuodot putkimerkillä ('pauna|paunaa').

en: Upload destination
fi: Tallennuskohde

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fi: Vaihtoehtoinen alakansio latauskohteessa johon tiedostot tallennetaan. Älä sisällytä edeltävää tai seuraavaa "/" merkkiä.

en: Generic file
fi: Geneerinen tiedosto

en: Table of files
fi: Tiedostotaulukko

en: Preview image style
fi: Esikatsele kuvan tyyliä

en: no preview
fi: ei esikatselua

en: The preview image will be shown while editing the content.
fi: Esikatselukuva näytetään sisältöä muokattaessa.

en: Date type
fi: Tietotyyppi

en: Entity ID
fi: Entiteetin ID

en: Image style
fi: Kuvan tyyli

en: None (original image)
fi: Ei mitään (alkuperäinen kuva)

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fi: Määrittele merkkijono, jota käytetään arvon päätteenä; esimerkiksi 'm' tai 'kb/s'. Voit jättää myös tyhjäksi. Erota yksikkö- ja monikkomuodot putkimerkillä ('metri|metriä'.)

en: Thousand marker
fi: Tuhat-merkki

en: - Select a value -
fi: - Aseta arvo -

en: Trim length
fi: Trimmauspituus

en: Link image to
fi: Linkitä kuva

en: Image style: @style
fi: Kuvan tyyli: @style

en: Linked to content
fi: Linkitetty sisältöön

en: Linked to file
fi: Linkitetty tiedostoon

en: View mode
fi: Näyttötila

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
fi: Lista kentälle sallittavista arvoista. Syötä yksi arvo riviä kohden muodossa avain|etiketti (engl. key|label).

en: The entity type.
fi: Entiteetin tyyppi.

en: Unformatted list
fi: Muokkaamaton lista

en: Relative default value
fi: Suhteellinen oletuspäivämäärä

en: Label display
fi: Otsikon näyttö

en: Entity Reference
fi: Entiteettiviittaus

en: An autocomplete text field.
fi: Autocomplete tekstikenttä.

en: Display the label of the referenced entities.
fi: Näytä viitattujen entiteettien etiketit.

en: Rendered entity
fi: Renderöity entiteetti

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
fi: Näytä entity_view():n renderöimät viitatut entiteetit.

en: Link label to the referenced entity
fi: Linkitä etiketti viitattuun entiteettiin

en: Link to the referenced entity
fi: Linkitä viitattuun entiteettiin

en: Rendered as @mode
fi: Renderöity muodossa @mode

en: Default date
fi: Oletuspäivämäärä

en: Entity reference
fi: Entiteettiviittaus

en: Show label
fi: Näytä etiketti

en: Apostrophe
fi: Heittomerkki

en: The URL of the entity.
fi: Entiteetin verkko-osoite.

en: Thin space
fi: Ohut väli

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
fi: Kaikenlaiset entiteetit, ts. nodet, kommentit tai käyttäjät.

en: Updated the %field-name field through in-place editing.
fi: Päivitettiin kenttä %field-name in-place muokkauksen kautta.

en: Choose the type of date to create.
fi: Valitse luotavan päivämäärän tyyppi.

en: Set a default value for this date.
fi: Aseta oletus tälle päivämäärälle.

en: Telephone number
fi: Puhelinnumero

en: This field stores a telephone number in the database.
fi: Tämä kenttä tallentaa puhelinnumeron tietokantaan.

en: Link using text: @title
fi: Linkki käyttäen tekstiä: @title

en: Link using provided telephone number.
fi: Linkki käyttäen tarjottua puhelinnumeroa.

en: Display the ID of the referenced entities.
fi: Näytä viitattujen entiteettien ID't.

en: Telephone link
fi: Puhelinnumerolinkki

en: An entity field containing a URI.
fi: Entiteettikenttä sisältäen osoitteen.

en: Number (decimal)
fi: Numero (desimaali)

en: Number (float)
fi: Numero (liukuluku)

en: Number (integer)
fi: Numero (luku)

en: An entity field containing a UNIX timestamp value.
fi: Kokonaisuuskenttä sisältäen UNIX aikaleima-arvon.

en: "On" label
fi: "Päälle" etiketti

en: "Off" label
fi: "Pois päältä" etiketti

en: On label
fi: Päälle-etiketti

en: Off label
fi: Pois päältä-etiketti

en: Datetime Timestamp
fi: Datetime aikaleima

en: Display prefix and suffix
fi: Näytä etu- ja loppuliite

en: Text (plain)
fi: Teksti (pelkkä)

en: A field containing a plain string value.
fi: Kenttä sisältäen puhtaan merkkijonoarvon.

en: Text (plain, long)
fi: Teksti (pelkkä, pitkä)

en: A field containing a long string value.
fi: Kenttä sisältäen pitkän merkkijonoarvon.

en: Link to URI
fi: Linkki verkko-osoitteeseen

en: Future format
fi: Tuleva muoto

en: Past format
fi: Mennyt muoto

en: Date format: @date_format
fi: Päivämäärän muoto: @date_format

en: Custom date format: @custom_date_format
fi: Mukautettu päivämäärämuoto: @custom_date_format

en: Time zone: @timezone
fi: Aikavyöhyke: @timezone

en: Step: @step
fi: Askel: @step
