DCAT (8.x-1.0-alpha3) - en to it translation catalogue (33 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: Country
it: Paese

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: Region
it: Regione

en: Theme
it: Tema

en: Total
it: Totale

en: Email
it: E-mail

en: Created
it: Creato

en: Location
it: Posizione

en: Authored by
it: Creato da

en: Postal code
it: Codice postale

en: Modified
it: Modificato

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Source
it: Sorgente

en: Changed
it: Modificato

en: Street address
it: Indirizzo

en: Publisher
it: Editore

en: Mapping
it: Mappatura

en: Organization
it: Organizzazione

en: Telephone
it: Telefono

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione
