deGov (8.x-7.500) - en to ja translation catalogue (180 entries)

en: tags
ja: タグ

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Author
ja: 投稿者

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Download
ja: ダウンロード

en: Version
ja: バージョン

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Links
ja: リンク

en: Reset
ja: リセット

en: - None -
ja: - なし -

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Update
ja: 更新

en: Top
ja: トップ

en: Small
ja: 小

en: View
ja: ビュー

en: Audio
ja: オーディオ

en: Event
ja: イベント

en: Text
ja: テキスト

en: Upload
ja: アップロード

en: type
ja: タイプ

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: Node
ja: ノード

en: All
ja: すべて

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Embedded
ja: 埋め込み

en: View arguments
ja: ビューの引数

en: Bottom
ja: ボトム

en: Database
ja: データベース

en: Roles
ja: 役割

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Medium
ja: 中程度

en: Media
ja: メディア

en: Month
ja: 月

en: Fax
ja: FAX

en: Desc
ja: 降順

en: Day
ja: 日

en: Start
ja: 開始

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Blog
ja: ブログ

en: Users
ja: ユーザー

en: Banner
ja: バナー

en: Position
ja: ポジション

en: E-Mail
ja: メール

en: Latest
ja: 最終

en: Close
ja: 閉じる

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: File Upload
ja: ファイルアップロード

en: Full text
ja: すべてのテキスト

en: Search results
ja: 検索結果

en: Limit
ja: 制限

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Map
ja: 地図

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Hours
ja: 時

en: Slide
ja: スライド

en: Video
ja: ビデオ

en: Permissions
ja: 権限

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Standard
ja: 標準

en: Theme settings
ja: テーマの設定

en: Document
ja: ドキュメント

en: Minutes
ja: 分

en: Tabs
ja: タブ

en: Next page
ja: 次ページ

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Blocks
ja: ブロック

en: Publish
ja: 掲載

en: Permission
ja: 権限

en: Sitemap
ja: サイトマップ

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Copyright
ja: 著作権

en: Reply
ja: 返信

en: Not configured
ja: 設定されていません

en: Administrator
ja: 管理者

en: Usage
ja: 使用方法

en: Offset
ja: オフセット

en: Meta Tags
ja: メタタグ

en: About
ja: アバウト

en: M
ja: ロチ

en: Consumer key
ja: コンシューマーキー

en: Consumer secret
ja: コンシューマー秘密キー

en: Token secret
ja: トークン秘密キー

en: Image Browser
ja: 画像ブラウザー

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: ascending
ja: 昇順

en: descending
ja: 降順

en: of
ja: の

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Tweet
ja: ツイート

en: Sort by:
ja: 以下で並べ替え:

en: Submit button text
ja: 送信ボタンのテキスト

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Installed %module module.
ja: %moduleをインストールしました。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Relative date
ja: 相対日時

en: Library
ja: ライブラリー

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Scheduled date
ja: 予定日時

en: Moderation state
ja: モデレーション状態

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Display basic HTML help in long filter tips
ja: HTMLの基本的な解説をフィルターの説明で表示

en: Media browser
ja: メディアブラウザー

en: Access token
ja: アクセストークン

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
ja: entity_view() によって描画されている参照先エンティティを表示します。

en: @name field is required.
ja: @name フィールドは必須項目です。

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Instagram
ja: インスタグラム

en: Last page
ja: 最終ページ

en: Development settings
ja: 開発設定

en: The configuration was imported successfully.
ja: 構成のインポートに成功しました。

en: Media Image
ja: メディア画像

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
ja: リンクを構成する URL 文字列と、オプションとしての varchar リンクテキスト、 attribute の blob などを保存します。

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: Lightning
ja: ライトニング

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: First page
ja: 先頭ページ

en: Instagram post
ja: インスタグラムの投稿

en: The location this menu link points to.
ja: このメニューリンクが指している位置。

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: There are no changes to import.
ja: インポートすべき変更はありません。

en: Another request may be importing configuration already.
ja: 別のリクエストがすでに設定をインストール中かもしれません。

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ja: アーカイブ済み

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ja: 下書きに戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成
