deGov (8.x-8.301) - en to it translation catalogue (146 entries)

en: tags
it: tag

en: Title
it: Titolo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Seguente

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Enabled
it: Attivato

en: Comments
it: Commenti

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Download
it: Scarica

en: Version
it: Versione

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Image
it: Immagine

en: Synonyms
it: Sinonimi

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: settings
it: impostazioni

en: Field
it: Campo

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Update
it: Aggiorna

en: Top
it: In cima

en: Small
it: Piccolo

en: Time
it: Data e ora

en: View
it: Visualizza

en: Text
it: Testo

en: Upload
it: Carica

en: type
it: tipo

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Continue
it: Continua

en: Email
it: E-mail

en: Node
it: Nodo

en: All
it: Tutti

en: Year
it: Anno

en: Date format
it: Formato data

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: View arguments
it: Argomenti vista

en: Bottom
it: In fondo

en: Roles
it: Ruoli

en: Filter
it: Filtra

en: Revisions
it: Revisioni

en: Medium
it: Medio

en: Month
it: Mese

en: Desc
it: Disc

en: Day
it: Giorno

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Downloads
it: Download

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Users
it: Utenti

en: Close
it: Chiudi

en: Sort by
it: Ordina per

en: File Upload
it: Caricamento file

en: Full text
it: Testo completo

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Today
it: Oggi

en: Limit
it: Limite

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: Granularity
it: Granularità

en: To date
it: A data

en: From date
it: Da data

en: Map
it: Mappa

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Hours
it: Ore

en: Reference
it: Riferimento

en: Permissions
it: Permessi

en: Theme settings
it: Impostazioni tema

en: Document
it: Documento

en: Minutes
it: Minuti

en: Tabs
it: Schede

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Blocks
it: Blocchi

en: Publish
it: Pubblica

en: Permission
it: Permesso

en: Reply
it: Rispondi

en: Not configured
it: Non configurato

en: Administrator
it: Amministratore

en: Usage
it: Utilizzo

en: Telephone
it: Telefono

en: Offset
it: Scostamento

en: About
it: Informazioni

en: nodes
it: nodi

en: Embed Code
it: Codice embed

en: Image Browser
it: Browser immagine

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: ascending
it: ascendente

en: descending
it: discendente

en: of
it: di

en: Pause
it: Pausa

en: Submit button text
it: Testo del bottone invia

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Pagination
it: Paginazione

en: Installed %module module.
it: Il modulo %module è  stato installato.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Relative date
it: Data relativa

en: Library
it: Biblioteca

en: Scheduled date
it: Data pianificata

en: Max width
it: Larghezza massima

en: Moderation state
it: Stato moderazione

en: Display basic HTML help in long filter tips
it: Mostra l'aiuto di base per l'HTML nei suggerimenti estesi per i filtri

en: Max height
it: Altezza massima

en: media
it: contributo mediale

en: Date Range
it: Intervallo di date

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Wrapper class
it: Classe wrapper

en: Master
it: Principale

en: An autocomplete text field.
it: Un campo di testo con autocompletamento.

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
it: Visualizza le entità messe in relazione tramite entity_view().

en: @name field is required.
it: Il campo @name è obbligatorio.

en: Last page
it: Ultima pagina

en: The configuration was imported successfully.
it: La configurazione è stata importata con successo.

en: Field formatters
it: Formattatori di campo

en: First page
it: Prima pagina

en: The location this menu link points to.
it: La destinazione a cui punta questo link.

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: There are no changes to import.
it: Non ci sono modifiche da importare.

en: Another request may be importing configuration already.
it: Un'altra richiesta potrebbe stare già importando la configurazione.

en: Select entities
it: Seleziona entità
