deGov (9.0.8) - en to da translation catalogue (195 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Author
da: Forfatter

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Download
da: Hent

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: - None -
da: - Ingen -

en: Place
da: Sted

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Synonyms
da: Synonymer

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: settings
da: indstillinger

en: Field
da: Felt

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Update
da: Opdatér

en: Small
da: Lille

en: Icon
da: Ikon

en: Time
da: Tid

en: View
da: Vis

en: Audio
da: Lyd

en: Text
da: Tekst

en: without
da: uden

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Continue
da: Fortsæt

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: Email Address
da: E-mail-adresse

en: Node
da: Indholdselement

en: All
da: Alle

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Embedded
da: Indlejret

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Bottom
da: Bund

en: Url
da: URL

en: Roles
da: Roller

en: Location
da: Lokation

en: Revisions
da: Versioner

en: API Key
da: API-nøgle

en: Gallery
da: Galleri

en: Enable module
da: Aktivér modul

en: Month
da: Måned

en: Desc
da: Faldende

en: Day
da: Dag

en: End
da: Slut

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: User login
da: Log ind

en: Users
da: Brugere

en: Position
da: Placering

en: E-Mail
da: E-mail

en: Latest
da: Seneste

en: Close
da: Luk

en: Logout
da: Log ud

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Share
da: Del

en: Are you sure you want to delete %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %name?

en: File Upload
da: Fil upload

en: ago
da: siden

en: Sources
da: Kilder

en: Full text
da: Fuld tekst

en: Source
da: Kilde

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Today
da: I dag

en: Limit
da: Grænse

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: Granularity
da: Granularitet

en: Date display
da: Datovisning

en: To date
da: Til dato

en: From date
da: Fra dato

en: Map
da: Knyt

en: Map type
da: Korttype

en: Selector
da: Vælger

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Hours
da: Timer

en: Access Denied
da: Adgang nægtet

en: Missing
da: Mangler

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Theme settings
da: Indstillinger for theme

en: Document
da: Dokument

en: Minutes
da: Minutter

en: Tabs
da: Faner

en: Next page
da: Næste side

en: Webform
da: Webformular

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Blocks
da: Blokke

en: Publish
da: Udgiv

en: Permission
da: Tilladelse

en: Subtitle
da: Underrubrik

en: Reply
da: Svar

en: Not configured
da: Ikke konfigureret

en: When
da: Hvornår

en: Usage
da: Brug

en: Telephone
da: Telefon

en: Term synonyms
da: Synonymer

en: Offset
da: Forskydning

en: Headline
da: Overskrift

en: About
da: Om

en: Update every
da: Opdatér hver

en: nodes
da: indholdselementer

en: Image Browser
da: Billedvælger

en: Entity type
da: Entity-type

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Where
da: Hvor

en: changed
da: ændret

en: of
da: af

en: permissions
da: tilladelser

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Download file
da: Download fil

en: label
da: etiket

en: Internal
da: Internt

en: Submit button text
da: Tekst på indsend-knap

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Pagination
da: Sideinddeling

en: Follow
da: Følg

en: Installed %module module.
da: Modulet %module installeret.

en: Powered by Drupal
da: Drives af Drupal

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Relative date
da: Relativ dato

en: Library
da: Bibliotek

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Moderation state
da: Godkendelsestilstand

en: Field types
da: Felttyper

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Display basic HTML help in long filter tips
da: Viser grundlæggende HTML-hjælp i lange filtertips

en: Max height
da: Maks. højde

en: Media browser
da: Mediebrowser

en: Previous page
da: Forrige side

en: Selected Items
da: Valgte elementer

en: Footer menu
da: Footer-menu

en: Asc
da: Stigende

en: Wrapper class
da: Wrapper-klasse

en: An autocomplete text field.
da: Et tekstfelt med autofuldførelse.

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
da: Vis de refererede entities renderet af entity_view().

en: @name field is required.
da: Feltet @name er påkrævet.

en: End date must be after start date
da: Slutdato skal være efter startdato

en: Last page
da: Sidste side

en: The configuration was imported successfully.
da: Konfigurationen blev importeret.

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
da: Gemmer en URL-streng med en valgfri link-tekst og en valgfri blob af attributter til konstruktion af et link.

en: Field formatters
da: Formateringsenheder for felter

en: Editorial
da: Redaktionel

en: First page
da: Første side

en: The location this menu link points to.
da: Placeringen som dette menu-link peger på.

en: Submitted by @author_name on @date
da: Indsendt af @author_name den @date

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: There are no changes to import.
da: Der er ingen ændringer at importere.

en: Another request may be importing configuration already.
da: En anden forespørgsel er muligvis allerede i gang med at importere konfigurationen.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
da: Arkiveret

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: Workflow state label]
en: Published
da: Udgivet

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
da: Arkivér

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
da: Gendan som kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
da: Gendan

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
da: Opret ny kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
da: Udgiv
