deGov (9.2.0) - en to ro translation catalogue (149 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Author
ro: Autor

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Comments
ro: Comentarii

en: Tags
ro: Etichete

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content types
ro: Tipuri de conținut

en: Download
ro: Descarcă

en: Version
ro: Versiune

en: File
ro: Fișier

en: Edit
ro: Editați

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weight
ro: Greutate

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Synonyms
ro: Sinonime

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: Go to next page
ro: Mergeți la pagina următoare

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: settings
ro: setări

en: Back
ro: Înapoi

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Update
ro: Actualizare

en: Top
ro: Sus

en: Small
ro: Mic

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Time
ro: Ora

en: View
ro: Afişează

en: Upload
ro: Încarcă

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Continue
ro: Continuare

en: Email
ro: email

en: Node
ro: Nod

en: All
ro: Toate

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: View arguments
ro: Argumente view

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Url
ro: URL

en: Footer
ro: Subsol

en: Roles
ro: Roluri

en: Revisions
ro: Revizii

en: API Key
ro: Cheie API

en: Medium
ro: Mediu

en: Volume
ro: Volum

en: Month
ro: Lună

en: Desc
ro: Descendent

en: Day
ro: Zi

en: End
ro: Sfârşit

en: Loop
ro: Buclă

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Users
ro: Utilizatori

en: Close
ro: Închideți

en: Duration
ro: Durată

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Share
ro: Împărtășiți

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: File Upload
ro: Încărcare Fișier

en: ago
ro: în urmă

en: Sources
ro: Surse

en: Source
ro: Sursă

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Today
ro: Azi

en: Limit
ro: Limită

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Second
ro: Secundă

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Map
ro: Hartă

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Reference
ro: Referință

en: Access Denied
ro: Acces refuzat

en: Missing
ro: Lipsește

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Theme settings
ro: Setări temă

en: Tabs
ro: Taburi

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: Apply
ro: Aplică

en: Select
ro: Alege

en: Go to first page
ro: Mergi la prima pagină

en: Go to last page
ro: Mergeți la ultima pagină

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Publish
ro: Publică

en: Permission
ro: Permisiune

en: Reply
ro: Replică

en: Usage
ro: Utilizare

en: Telephone
ro: Telefon

en: Offset
ro: Decalaj

en: About
ro: Despre

en: nodes
ro: noduri

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Date from
ro: Dată de la

en: of
ro: din

en: Bundle
ro: Pachet

en: label
ro: etichetă

en: Submit button text
ro: Text pentru butonul de trimitere

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Pagination
ro: Paginație

en: Installed %module module.
ro: Modulul %module instalat.

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Relative date
ro: Dată relativă

en: Moderation state
ro: Starea de moderare

en: Field types
ro: Tipuri de câmp

en: Display basic HTML help in long filter tips
ro: Afișează ajutor de bază pentru HTM în sfaturi de filtrare lungi

en: Media browser
ro: Browser media

en: Previous page
ro: Pagina anterioară

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Asc
ro: Ascendent

en: Wrapper class
ro: Clasa wrapper-ului

en: Master
ro: Expert

en: An autocomplete text field.
ro: Un câmp text cu autocompletare.

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
ro: Afișați entitățile referință randate de entity_view().

en: Restart
ro: Reporniți

en: @name field is required.
ro: Câmpul @name este obligatoriu.

en: Last page
ro: Ultima pagină

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
ro: Stochează un şir URL, text opţional de tip varchar pentru legătură, şi un set opţional de atribute în format blob pentru a asambla o legătură.

en: Field formatters
ro: Formatări pentru câmp

en: First page
ro: Prima pagină

en: The location this menu link points to.
ro: Locaţia către care duce această legătură.

en: Submitted by @author_name on @date
ro: Postat de @author_name la @date

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: There are no changes to import.
ro: Nu sunt modificări de importat.

en: Another request may be importing configuration already.
ro: Altă cerere poate că a importat configurația deja.
