deGov (9.2.3) - en to uk translation catalogue (296 entries)

en: tags
uk: теґи

en: Slideshow
uk: Слайд-шоу

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Author
uk: Автор

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Comments
uk: Коментарі

en: Tags
uk: Теґи

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Content types
uk: Типи матеріалів

en: Download
uk: Завантаження

en: Version
uk: Версія

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: Links
uk: Посилання

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: - None -
uk: - Немає -

en: Place
uk: Місце

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Synonyms
uk: Синоніми

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: settings
uk: налаштування

en: Back
uk: Назад

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Update
uk: Оновити

en: Top
uk: Зверху

en: Small
uk: Мале

en: Icon
uk: Іконка

en: Time
uk: Час

en: Setup
uk: Установки

en: View
uk: Перегляд

en: Audio
uk: Звук

en: URL
uk: URL-адреса

en: Text
uk: Текст

en: Upload
uk: Викласти

en: type
uk: тип

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Continue
uk: Продовжити

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Files
uk: Файли

en: Email Address
uk: Адреса електронної пошти

en: Node
uk: Матеріал

en: FAQ
uk: ЧаПи

en: All
uk: Все

en: Year
uk: Рік

en: Date format
uk: Формат дати

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Embedded
uk: Вбудований

en: View arguments
uk: Аргументи виду

en: Bottom
uk: Знизу

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Roles
uk: Ролі

en: Location
uk: Місце розташування

en: Revisions
uk: Редакції

en: Gallery
uk: Галерея

en: Normal
uk: Звичайне

en: Enable module
uk: Увімкнути модуль

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Medium
uk: Середній

en: Volume
uk: Об'єм

en: Media
uk: Медіа

en: Month
uk: Місяць

en: Fax
uk: Факс

en: Desc
uk: Спад

en: Day
uk: День

en: Start
uk: Початок

en: End
uk: Кінець

en: Downloads
uk: Завантаження

en: Quality
uk: Якість

en: Loop
uk: Цикл

en: Background color
uk: Колір тла

en: Padding
uk: Внутрішній відступ

en: User login
uk: Вхід

en: Users
uk: Користувачі

en: Banner
uk: Банер

en: Position
uk: Позиція

en: E-Mail
uk: Електронна пошта

en: Latest
uk: Останнє

en: Close
uk: Закрити

en: Duration
uk: Тривалість

en: Search Results
uk: Результати пошуку

en: Google Maps API Key
uk: Ключ від Google Maps API

en: Logout
uk: Вихід

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Share
uk: Спільні файли

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: File Upload
uk: Завантаження файлу

en: to
uk: до

en: ago
uk: тому

en: Sources
uk: Джерела

en: Full text
uk: Повний текст

en: Source
uk: Джерело

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: Today
uk: Сьогодні

en: Limit
uk: Обмежувати

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Second
uk: Другий

en: Granularity
uk: Точність

en: Date display
uk: Відображення дати

en: Map
uk: Мапа

en: Map type
uk: Тип карти

en: Selector
uk: Вибір

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Hours
uk: Годин(и)

en: Info
uk: Інформація

en: Slide
uk: Сковзання

en: Reference
uk: Посилання

en: Video
uk: Відео

en: Access Denied
uk: Немає доступу

en: Missing
uk: Відсутнє

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Metadata
uk: Метадані

en: Standard
uk: Стандарт

en: Theme settings
uk: Налаштування теми

en: Document
uk: Документ

en: Minutes
uk: Хвилини

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Webform
uk: Вебформа

en: Apply
uk: Застосувати

en: Select
uk: Вибір

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Blocks
uk: Блоки

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Permission
uk: Повноваження

en: Sitemap
uk: Мапа сайту

en: Subtitle
uk: Підзаголовок

en: Copyright
uk: Авторські права

en: Reply
uk: Відповісти

en: Not configured
uk: Не налаштовано

en: When
uk: Коли

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Usage
uk: Використання

en: Border color
uk: Колір рамки

en: Telephone
uk: Телефон

en: Alias
uk: Синонім

en: Ad
uk: Реклама

en: Term synonyms
uk: Синоніми терміна

en: Offset
uk: Зміщення

en: Apply filter
uk: Застосувати фільтр

en: Meta Tags
uk: Мета-Теґи

en: Person
uk: Особа

en: Headline
uk: Заголовок

en: Paragraph
uk: Абзац

en: About
uk: Про модуль

en: Update every
uk: Оновлювати кожні

en: Search Form
uk: Форма пошуку

en: Twitter
uk: Твітер

en: nodes
uk: матеріали

en: Zoom
uk: Збільшення

en: M
uk: Мс

en: Offset top
uk: Зсув нагору

en: Embed Code
uk: Приклад коду

en: Speed
uk: Швидкість

en: Image Browser
uk: Оглядач зображень

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Date from
uk: Дата початку

en: Date to
uk: Дата закінчення

en: Search term
uk: Ключове слово

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Where
uk: Де

en: ascending
uk: за зростанням

en: descending
uk: за спаданням

en: changed
uk: змінено

en: of
uk: з

en: permissions
uk: повноваження

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Bundle
uk: Пакет

en: Current time
uk: Поточний час

en: Pause
uk: Призупинити

en: Mute
uk: Вимкнути звук

en: Tweet
uk: Твіт

en: Download file
uk: Завантажити файл

en: Sort by:
uk: Впорядкувати за:

en: with
uk: з

en: Delete file
uk: Видалити файл

en: Play
uk: Відтворити

en: label
uk: мітка

en: Internal
uk: Внутрішнє

en: Submit button text
uk: Текст кнопки надсилання

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Follow
uk: Продовжити

en: Installed %module module.
uk: Встановлено модуль %module.

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: Footer bottom
uk: Низ нижнього колонтитулу

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Main content
uk: Основний вміст

en: Relative date
uk: Відносна дата

en: Library
uk: Бібліотека

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Scheduled date
uk: Запланована дата

en: Max width
uk: Максимальна ширина

en: Moderation state
uk: Стан модерації

en: Execution time
uk: Час виконання

en: Field types
uk: Типи полів

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Display basic HTML help in long filter tips
uk: Показувати у розлогій підказці фільтрів довідку про основи HTML

en: Max height
uk: Максимальна висота

en: media
uk: медіа

en: Media browser
uk: Медіа-оглядач

en: Unmute
uk: Озвучити

en: Access token
uk: Токен доступу

en: Video URL
uk: URL відео

en: Date Range
uk: Діапазон дат

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Slides
uk: Слайди

en: Selected Items
uk: Обрані елементи

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Asc
uk: Зрост

en: Wrapper class
uk: Клас обгортки

en: Sign in
uk: Увійти

en: Master
uk: Головне

en: Border width
uk: Ширина границі

en: An autocomplete text field.
uk: Текстове поле автодоповнення .

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
uk: Відобразити сутності за посиланнями, генеруючи їх за допомогою entity_view().

en: Restart
uk: Перезапуск

en: @name field is required.
uk: Поле @name є обов'язковим.

en: Favorite
uk: Улюблений

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Instagram posts.
uk: Дописи в Instagram.

en: Last page
uk: Остання сторінка

en: Bundle name
uk: Назва пакету

en: Played
uk: Відтворено

en: Development settings
uk: Налаштування для розробки

en: The configuration was imported successfully.
uk: Конфігурація успішно імпортована.

en: E-Mail:
uk: Ел. пошта:

en: Media Image
uk: Медіа-зображення

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
uk: Зберігає рядок URL, необов'язковий текст посилання типу varchar і необов'язковий blob атрибутів для збирання посилання.

en: Retweet
uk: Ретвіт

en: Field formatters
uk: Форматери полів

en: Editorial
uk: Редагування

en: Exit fullscreen
uk: Вийти з повноекранного режиму

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: First page
uk: Перша сторінка

en: Instagram post
uk: Допис в Instagram

en: Map style
uk: Стиль карти

en: JSON Style
uk: Стиль JSON

en: Previous (arrow left)
uk: Попередня (стрілка ліворуч)

en: Next (arrow right)
uk: Наступна (стрілка праворуч)

en: The location this menu link points to.
uk: Місце, на яке вказує це посилання меню.

en: Submitted by @author_name on @date
uk: Надіслав: @author_name, дата: @date

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: File @uri not found
uk: Файл @uri не знайдено

en: Min height
uk: Мін.висота

en: There are no changes to import.
uk: Зміни, які потребують імпорту, відсутні.

en: Another request may be importing configuration already.
uk: Інший запит можливо вже виконує імпортування конфігурації.

en: Select entities
uk: Виберіть об'єкти

en: Rich Text
uk: Форматований текст

en: CKEditor Media Browser
uk: Оглядач медіа CKEditor

en: Delete any file
uk: Видалити будь-який файл

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
uk: Архівовано

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
uk: Чернетка

[ctx: Workflow state label]
en: Published
uk: Опубліковано

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
uk: Архівувати

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
uk: Відновити до чернетки

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
uk: Відновити

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
uk: Створити нову чернетку

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
uk: Опублікувати
