Devel (4.1.1) - en to fa translation catalogue (121 entries)

en: Forms
fa: فرم‌ها

en: title
fa: عنوان

en: value
fa: مقدار

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: content
fa: محتوا

en: Development
fa: توسعه

en: Closed
fa: بسته شده

en: Subject
fa: موضوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Priority
fa: اولویت

en: Action
fa: عملکرد

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Edit
fa: ویرایش

en: Search
fa: جستجو

en: None
fa: هیچ

en: Variable
fa: متغیر

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Open
fa: باز

en: Icon
fa: شمایل

en: Time
fa: زمان

en: Views
fa: نماها

en: Path
fa: مسیر

en: Vocabularies
fa: واژگان‌ها

en: Modules
fa: ماژول‌ها

en: Region
fa: ناحیه

en: Theme
fa: پوسته

en: name
fa: نام

en: path
fa: مسیر

en: ID
fa: شناسه

en: type
fa: نوع

en: Mail
fa: ارسال پست

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Configure
fa: پیکربندی

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Exclude
fa: استثنا

en: vocabularies
fa: واژگان

en: Database
fa: پایگاه داده

en: Drupal
fa: دروپال

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Url
fa: نشانی

en: Host
fa: میزبان

en: To
fa: به

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Filter
fa: فیلتر

en: Variable name
fa: نام متغیر

en: Fields
fa: فیلدها

en: Count
fa: شمارش

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Load
fa: بارگذاری

en: State
fa: وضعیت

en: Method
fa: روش

en: Events
fa: رویدادها

en: Now
fa: اکنون

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Class
fa: کلاس

en: External
fa: خارجی

en: Users
fa: کاربران

en: Cache
fa: حافظه موقت

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Clear cache
fa: پاکسازی حافظه موقت

en: Original
fa: اصلی

en: Hidden
fa: پنهان

en: Token
fa: توکن

en: ago
fa: پیش

en: Front page
fa: صفحه اول

en: Definition
fa: تعریف

en: Limit
fa: محدوده

en: Info
fa: اطلاعات

en: terms
fa: واژه‌ها

en: Plugin
fa: افزونه

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Failed
fa: ناموفق

en: Enter username
fa: نام کاربری خود را وارد کنید

en: Themes
fa: پوسته‌ها

en: Translations
fa: ترجمه‌ها

en: users
fa: کاربران

en: Translated
fa: ترجمه شده

en: Blocks
fa: بلوک‌ها

en: Event Name
fa: نام رویداد

en: Layouts
fa: آرایش‌ها

en: Available
fa: در دسترس

en: 1 user | @count users
fa[0]: 1 کاربر
fa[1]: @count کاربر

en: Alias
fa: نام مستعار

en: Rebuild
fa: بازسازی

en: Data
fa: داده

en: Any
fa: هر

en: About
fa: درباره

en: Untranslated
fa: ترجمه نشده

en: Target
fa: مقصد

en: Run cron
fa: اجرای کرون

en: Uses
fa: استفاده‌ها

en: Finished with an error.
fa: با یک خطا پایان یافت.

en: Theme registry
fa: مخزن پوسته

en: form
fa: فرم

en: Invalid input
fa: ورودی نامعتبر

en: No modules selected.
fa: ماژولی انتخاب نشده است.

en: No modules are available to uninstall.
fa: هیچ ماژولی جهت حذف وجود ندارد.

en: dashboard
fa: داشبورد

en: Toolbar items
fa: آیتم‌های نوار ابزار

en: menus
fa: منوها

en: Route name
fa: نام مسیر

en: Route Name
fa: نام مسیر

en: Toolbar item
fa: آیتم نوار ابزار

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
fa: %type: @message در %function (خط %line از %file).
