Devel (8.x-1.0-alpha1) - en to ar translation catalogue (103 entries)

en: Forms
ar: الاستمارات

en: delete
ar: حذف

en: title
ar: عنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Group
ar: المجموعة

en: Closed
ar: مغلق

en: Subject
ar: الموضوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Comments
ar: التعليقات

en: Priority
ar: الأولوية

en: Action
ar: إجراء

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: view
ar: عرض

en: Edit
ar: تحرير

en: Search
ar: بحث

en: None
ar: لا شيء

en: default
ar: المبدئي

en: Variable
ar: متغير

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: username
ar: اسم المستخدم

en: Default
ar: الافتراضي

en: Open
ar: مفتوح

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: الرؤى

en: Path
ar: المسار

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Modules
ar: الوحدات

en: Region
ar: المنطقة

en: Theme
ar: حلة

en: path
ar: مسار

en: ID
ar: المعرف ID

en: type
ar: النوع

en: Mail
ar: البريد الإلكتروني

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: status
ar: الحالة

en: Exclude
ar: إقصاء

en: vocabularies
ar: المفردات

en: Menu item
ar: رابط

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Drupal
ar: دروبال

en: Not found
ar: غير موجود

en: Url
ar: المسار

en: Host
ar: المستضيف

en: To
ar: إلى

en: Roles
ar: الأدوار

en: Filter
ar: انتقاء

en: Fields
ar: الحقول

en: Count
ar: العدد

en: Nodes
ar: العقد

en: Load
ar: تحميل

en: State
ar: الحالة

en: node
ar: عقدة

en: Method
ar: الطريقة

en: Events
ar: الفعاليات

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: access content
ar: يصل إلى المحتوى

en: Attributes
ar: سمات

en: External
ar: خارجي

en: Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت

en: Provider
ar: المزود

en: Clear cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت

en: Hidden
ar: مخفي

en: Switch
ar: تبديل

en: update
ar: حدّث

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Limit
ar: حد

en: Info
ar: معلومات

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Failed
ar: فشل

en: Themes
ar: الحلل

en: users
ar: الأعضاء

en: Translated
ar: مترجم

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Available
ar: متوفّر

en: 1 user | @count users
ar[0]: مستخدم واحد
ar[1]: لا مستخدمين
ar[2]: مستخدمان
ar[3]: @count مستخدمون
ar[4]: @count مستخدما
ar[5]: @count مستخدم

en: ok
ar: حسنا

en: empty
ar: فارغ

en: Data
ar: المعطيات

en: Any
ar: أي من

en: Run cron
ar: تشغيل مجدول الأعمال (كرون)

en: Drupal version
ar: نسخة دروبال

en: form
ar: استمارة

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: No modules selected.
ar: لم يتم اختيار أي وحدات.

en: No modules are available to uninstall.
ar: لا توجد وحدات يمكن إزالتها.

en: Query type
ar: نوع الاستعلام

en: Database settings
ar: اعدادات قاعدة البيانات

en: Route name
ar: اسم المسار

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
ar: %type: @message في  %function (السطر %line من %file).
