Demo Framework (8.x-1.0-beta9) - en to pt translation catalogue (106 entries)

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Body
pt: Corpo

en: Delete
pt: Apagar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Latest Articles
pt: Últimos artigos

en: Article
pt: Artigo

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: On
pt: Habilitado

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Background
pt: Fundo

en: Summary
pt: Resumo

en: Icon
pt: Ícone

en: Add
pt: Adicionar

en: Picture
pt: Foto

en: User
pt: Usuário

en: Warning!
pt: Aviso!

en: All
pt: Tudo

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Off
pt: Desligado

en: Welcome
pt: Bem vindo

en: Comment
pt: Comentário

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Advanced
pt: Avançado

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: Desc
pt: Decrescente

en: All files
pt: Todos os arquivos

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Logout
pt: Sair

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full
pt: Completo

en: Browse
pt: Explorar

en: French
pt: Francês

en: Spanish
pt: Espanhol

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Map
pt: Mapa

en: author
pt: autor

en: Buttons
pt: Botões

en: Tabs
pt: Abas

en: File does not exist.
pt: O arquivo não existe.

en: medium
pt: médio

en: Apply
pt: Aplicar

en: small
pt: pequeno

en: Copy
pt: Copiar

en: Biography
pt: Biografia

en: Services
pt: Serviços

en: Service
pt: Serviço

en: Administrator
pt: Administrador

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: My account
pt: Minha conta

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Featured
pt: Destacado

en: Headline
pt: Título

en: Account
pt: Conta

en: Notification
pt: Notificação

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Sales
pt: Vendas

en: Creator
pt: Criador

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: The specified file %name could not be uploaded.
pt: O arquivo %name especificado não pôde ser enviado.

en: Card
pt: Cartão

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: My Account
pt: Minha Conta

en: All content
pt: Todo o conteúdo

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Recent content
pt: Conteúdo recente

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Columns: 1
pt: Colunas: 1

en: Contact Us
pt: Contate-nos

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Asc
pt: Ascendente

en: All rights reserved.
pt: Todos os direitos reservados.

en: Master
pt: Principal

en: Get the actual content from a content revision.
pt: Obter o conteúdo em si de uma revisão do conteúdo.

en: Management
pt: Gerenciamento

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Gallery Items
pt: Itens da Galeria

en: REST export
pt: Exportação REST

en: Default comments
pt: Comentários padrão

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar no conteúdo

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo.

en: Website feedback
pt: Entre em contato

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
pt: Digite uma lista separada por vírgulas. Por exemplo: Amsterdam, Cidade do México, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: Recent content.
pt: Conteúdo recente.
