Demo Framework (8.x-2.0-rc9) - en to uk translation catalogue (159 entries)

en: tags
uk: теґи

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Pages
uk: Сторінки

en: Delete
uk: Видалити

en: Type
uk: Тип

en: Subject
uk: Тема

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Latest Articles
uk: останні статті

en: Article
uk: Стаття

en: Comments
uk: Коментарі

en: More
uk: Ще

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Homepage
uk: Головна сторінка

en: view
uk: переглянути

en: created
uk: створений

en: Login
uk: Вхід

en: Edit
uk: Редагувати

en: Links
uk: Посилання

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: logo
uk: логотип

en: Message
uk: Повідомлення

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Help
uk: Довідка

en: Background
uk: Тло

en: Icon
uk: Іконка

en: Add
uk: Додати

en: Format
uk: Формат

en: Teaser
uk: Анонс

en: Text
uk: Текст

en: Upload
uk: Викласти

en: Picture
uk: Зображення

en: type
uk: тип

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Warning!
uk: Увага!

en: All
uk: Все

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Off
uk: Вимкнено

en: Welcome
uk: Вітання

en: Comment
uk: Коментар

en: Location
uk: Місце розташування

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Gallery
uk: Галерея

en: Advanced
uk: Розширені

en: Media
uk: Медіа

en: System
uk: Система

en: Phone
uk: Телефон

en: Address
uk: Адреса

en: Desc
uk: Спад

en: Code
uk: Код

en: Job Title
uk: Посада

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Square
uk: Квадрат

en: All files
uk: Всі файли

en: Send to
uk: Отримувач

en: First Name
uk: Ім'я

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Coordinates
uk: Координати

en: Logout
uk: Вихід

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Engineering
uk: Інженерія

en: Department
uk: Відділ

en: Hidden
uk: Приховано

en: Browse
uk: Огляд

en: French
uk: Французька

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Browser
uk: Браузер

en: Map
uk: Мапа

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: author
uk: автор

en: Buttons
uk: Кнопки

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Slide
uk: Сковзання

en: Video
uk: Відео

en: File does not exist.
uk: Файл не існує.

en: medium
uk: середній

en: Apply
uk: Застосувати

en: small
uk: малий

en: Copy
uk: Копіювати

en: Blocks
uk: Блоки

en: Menus
uk: Меню

en: Biography
uk: Біографія

en: Services
uk: Служби

en: Service
uk: Служба

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Detail
uk: Подробиці

en: Tab Title
uk: Ім'я Закладки

en: Offset
uk: Зміщення

en: Featured
uk: Пов’язане

en: Headline
uk: Заголовок

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Notification
uk: Сповіщення

en: Embed
uk: Вбудоване

en: Landing page
uk: Цільова сторінка

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Sales
uk: Продажі

en: Creator
uk: Автор

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: The specified file %name could not be uploaded.
uk: Неможливо викласти зазначений файл %name.

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: Background image
uk: Зображення тла

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Reviewer
uk: Рецензент

en: - All -
uk: - Усе -

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Callout
uk: Виклик

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: Administrative title
uk: Адміністративний заголовок

en: Library
uk: Бібліотека

en: One Column
uk: Один стовпчик

en: My Account
uk: Мій рахунок

en: All content
uk: Всі матеріали

en: Employee
uk: Співробітник

en: Log Out
uk: Вийти

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Recent content
uk: Останні матеріали

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: Add custom block
uk: Додати власний блок

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Columns: 1
uk: Колонки: 1

en: Contact Us
uk: Зв'яжіться з нами

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Weight for row @number
uk: Вага рядку @number

en: Asc
uk: Зрост

en: All rights reserved.
uk: Всі права захищені.

en: Panelizer
uk: Панелайзер

en: Master
uk: Головне

en: Get the actual content from a content revision.
uk: Отримати актуальний вміст з редакції матеріалу.

en: Source Field
uk: Вихідне поле

en: Management
uk: Керування

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Searching...
uk: Пошук...

en: Hero
uk: Герой

en: A boolean indicating whether the node is published.
uk: Булева індикація того, чи опублікований матеріал.

[ctx: Sort order]
en: Order
uk: Послідовність

en: Default comments
uk: Коментарі за замовчуванням

en: Allows commenting on content
uk: Дозволяє коментувати матеріали

en: Responsive image style
uk: Адаптивний стиль зображення

en: Responsive image style: @responsive_image_style
uk: Адаптивний стиль зображення: @responsive_image_style

en: The email's subject.
uk: Тема електронного листа.

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Website feedback
uk: Зворотний зв'язок вебсайту

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
uk: Введіть відокремлений комами перелік. Приклад: Амстердам, Київ, "Клівленд, Огайо".

en: Recent content.
uk: Останні матеріали.

en: Entity browser
uk: Оглядач сутностей

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">PHP documentation</a> for more information.
uk: PHP недостатньо пам’яті для зміни схеми кольорів в темі оформлення. Необхідно щонайменше ще %size. За додатковою інформацією зверніться до <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">документації PHP</a>.

en: Media Embed
uk: Вбудовування медіа
