Demo Framework (8.x-3.0-alpha1) - en to da translation catalogue (113 entries)

en: Forms
da: Formularer

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Content
da: Indhold

en: Subject
da: Emne

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Latest Articles
da: Nyeste artikler

en: Article
da: Artikel

en: Comments
da: Kommentarer

en: On
da: Tilsluttet

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Download
da: Hent

en: view
da: vis

en: created
da: oprettet

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Message
da: Meddelelse

en: Image
da: Billede

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: Help
da: Hjælp

en: Background
da: Baggrund

en: Icon
da: Ikon

en: Add
da: Tilføj

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Text
da: Tekst

en: Picture
da: Billede

en: User
da: Bruger

en: Email
da: E-mail

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Off
da: Afbrudt

en: Comment
da: Kommentar

en: Location
da: Lokation

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Gallery
da: Galleri

en: Advanced
da: Avanceret

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: Desc
da: Faldende

en: Code
da: Kode

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Square
da: Kvadrat

en: All files
da: Alle filer

en: Send to
da: Send til

en: CSS classes
da: CSS klasser

en: First Name
da: Fornavn

en: Last Name
da: Efternavn

en: Coordinates
da: Koordinater

en: Logout
da: Log ud

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Hidden
da: Skjult

en: Browse
da: Gennemse

en: French
da: Fransk

en: Spanish
da: Spansk

en: Lists
da: Lister

en: Map
da: Knyt

en: Alignment
da: Justering

en: author
da: forfatter

en: Buttons
da: Knapper

en: Tabs
da: Faner

en: File does not exist.
da: Filen eksisterer ikke.

en: medium
da: mellem

en: Apply
da: Udfør

en: small
da: lille

en: Copy
da: Kopier

en: Blocks
da: Blokke

en: Menus
da: Menuer

en: Biography
da: Biografi

en: Tab Title
da: Fanetitel

en: My account
da: Min konto

en: Offset
da: Forskydning

en: Featured
da: Anbefalet

en: Headline
da: Overskrift

en: Account
da: Konto

en: Notification
da: Underretning

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Creator
da: Skaber

en: The specified file %name could not be uploaded.
da: Den valgte fil %name kan ikke uploades.

en: Meta tags
da: Meta-tags

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: Administrative title
da: Administrativ titel

en: Library
da: Bibliotek

en: My Account
da: Min konto

en: All content
da: Alt indhold

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Add custom block
da: Tilføj brugerdefineret blok

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: Weight for row @number
da: Vægt af række @number

en: Asc
da: Stigende

en: Get the actual content from a content revision.
da: Hent indholdet fra en indholdsversion.

en: Management
da: Administration

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: A boolean indicating whether the node is published.
da: En boolsk værdi som angiver hvorvidt indholdselementets er udgivet.

[ctx: Sort order]
en: Order
da: Rækkefølge

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: Responsive image style
da: Responsivt billedformat

en: Responsive image style: @responsive_image_style
da: Responsivt billedformat: @responsive_image_style

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Website feedback
da: Site feedback

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
da: Skriv en kommasepareret liste. F.eks: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">PHP documentation</a> for more information.
da: PHP har ikke nok hukommelse til at ændre dette farveskema. Du skal bruge mindst %size mere. Se <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">PHP dokumentationen</a> for mere information.
