Demo Framework (8.x-3.0-beta1) - en to fr translation catalogue (134 entries)

en: tags
fr: mots-clés

en: Forms
fr: Formulaires

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Subject
fr: Objet

en: Language
fr: Langue

en: Latest Articles
fr: Derniers articles

en: Comments
fr: Commentaires

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Download
fr: Téléchargement

en: view
fr: voir

en: created
fr: créé

en: Login
fr: Identifiant

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Help
fr: Aide

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Icon
fr: Icône

en: Add
fr: Ajouter

en: Teaser
fr: Accroche

en: Text
fr: Texte

en: Upload
fr: Transférer

en: Picture
fr: Image

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Block
fr: Bloc

en: Off
fr: Désactivé

en: Comment
fr: Commentaire

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Gallery
fr: Galerie

en: Advanced
fr: Avancé

en: Media
fr: Média

en: System
fr: Système

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Job Title
fr: Titre du poste

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Square
fr: Carré

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Send to
fr: Envoyer à

en: CSS classes
fr: Classes CSS

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Coordinates
fr: Coordonnées

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Sort by
fr: Trier par

en: Department
fr: Département

en: Hidden
fr: Caché

en: Browse
fr: Parcourir

en: French
fr: Français

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Browser
fr: Navigateur

en: Lists
fr: Listes

en: Map
fr: Carte

en: Alignment
fr: Alignement

en: author
fr: auteur

en: Buttons
fr: Boutons

en: Slide
fr: Glisser

en: Video
fr: Vidéo

en: Tabs
fr: Onglets

en: File does not exist.
fr: Le fichier n'existe pas.

en: medium
fr: modéré

en: Apply
fr: Appliquer

en: small
fr: petit

en: Copy
fr: Copier

en: Blocks
fr: Blocs

en: Biography
fr: Biographie

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Tab Title
fr: Titre de l'onglet

en: My account
fr: Mon compte

en: Offset
fr: Décalage

en: Featured
fr: Recommandés

en: Headline
fr: Titre principal

en: Account
fr: Compte

en: Embed
fr: Intégré

en: Landing page
fr: Page de destination

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Sales
fr: Ventes

en: Creator
fr: Créateur

en: The specified file %name could not be uploaded.
fr: Le fichier spécifié %name n'a pas pu être transféré.

en: Meta tags
fr: Balises meta

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

en: Call to action
fr: Appel à l'action

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Administrative title
fr: Titre pour l'administration

en: Library
fr: Bibliothèque

en: My Account
fr: Mon compte

en: All content
fr: Tout le contenu

en: Employee
fr: Employé

en: Log Out
fr: Se déconnecter

en: Sign Up
fr: S'inscrire

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Add custom block
fr: Ajouter un bloc personnalisé

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Columns: 1
fr: Colonnes : 1

en: Contact Us
fr: Nous contacter

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Weight for row @number
fr: Poids pour la ligne @number

en: Master
fr: Principal

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis sa version.

en: Management
fr: Gestion

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: A boolean indicating whether the node is published.
fr: Un booléen indiquant si le nœud est publié ou non.

[ctx: Sort order]
en: Order
fr: Ordre

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: Responsive image style
fr: Style d'image adaptatif

en: Responsive image style: @responsive_image_style
fr: Style d'image adaptatif : @responsive_image_style

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Website feedback
fr: Retours utilisateurs sur le site web

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
fr: Saisir une liste en séparant les termes par une virgule. Par exemple : Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Slick settings
fr: Paramètres de Slick

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">PHP documentation</a> for more information.
fr: Il n'y a pas assez de mémoire disponible pour PHP pour changer ce schéma de couleur de thème. Vous avez besoin d'au moins %size supplémentaires. Consulter la <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">documentation PHP</a> pour plus d'informations.

en: Our Team
fr: Notre Équipe

en: MORE
fr: PLUS

en: Media Embed
fr: Intégration de média
