Diff (8.x-1.0) - en to ja translation catalogue (76 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Enabled
ja: 有効

en: Edit
ja: 編集

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: Update
ja: 更新

en: Format
ja: フォーマット

en: Theme
ja: テーマ

en: Layout
ja: レイアウト

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Filter
ja: フィルター

en: Fields
ja: フィールド

en: Installed correctly
ja: 正しくインストールされました

en: General Settings
ja: 基本設定

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Hidden
ja: 非表示

en: Key
ja: キー

en: Revert
ja: 戻す

en: Empty
ja: 空

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: No visible changes
ja: 変更は見当たりません

en: Diff
ja: 差分

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugins
ja: プラグイン

en: simple
ja: シンプル

en: Space
ja: スペース

en: Raw
ja: 未加工

en: About
ja: アバウト

en: Admin
ja: 管理者

en: Comma (,)
ja: カンマ(,)

en: Semicolon (;)
ja: セミコロン(;)

en: Uses
ja: 機能

en: Title: @title
ja: タイトル: @title

en: Compare
ja: 比較

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Entities
ja: エンティティ

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Simple exclusion
ja: 単純除外

en: Linear restrictions
ja: 順番で制約

en: <em>Simple exclusion</em> means that users will not be able to select the same revision, <em>Linear restrictions</em> means that users can only select older or newer revisions of the current selections.
ja: <em>単純除外</em>はユーザーが単純に同じリビジョンを選択することができなくなり、<em>順番で制約</em>はユーザーが現在選択しているリビジョンの古いもの、もしくは新しいものでしか選択することができなくなります。

en: Diff radio behavior
ja: 差分ラジオボタンのふるまい

en: You have unsaved changes.
ja: 変更はまだ保存されていません。

en: Fields Settings
ja: フィールドの設定

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
ja: リビジョンによって、コンテンツの複数のバージョンの差異を記録することができ、また古いバージョンに戻すことができます。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Configure how entity fields are compared.
ja: エンティティフィールドの比較の方法を設定します。

en: Diff General Settings
ja: 差分の全体設定

en: - Don't compare -
ja: - 比較しない -

en: Entity Reference Field Diff
ja: エンティティ参照フィールドの差分

en: Text with Summary Field
ja: テキストと概要フィールド

en: Set as current revision
ja: 現在のリビジョンに設定

en: Changes to %title
ja: %titleの変更点

en: Strip tags
ja: タグを除く

en: Split fields
ja: フィールドを分割

en: Unified fields
ja: フィールドを統合

en: The layout plugins that are enabled to display the revision comparison.
ja: リビジョンの比較ページで表示できるレイアウトプラグインです。

en: Field based layout settings
ja: フィールドを基本としたレイアウトの設定

en: Field based layout, displays revision comparison side by side.
ja: フィールドをベースとしたレイアウトで、リビジョンの比較を横に並べて表示します。

en: Field based layout, displays revision comparison line by line.
ja: フィールドをベースとしたレイアウトで、リビジョンの比較を行ごとに表示します。

en: Compare selected revisions
ja: 選択したリビジョンを比較
