Display Builder (1.0.0-alpha1) - en to fa translation catalogue (67 entries)

en: User interface
fa: رابط کاربری

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Enable
fa: فعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Edit
fa: ویرایش

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Logs
fa: وقایع ثبت شده

en: Message
fa: پیام

en: Weight
fa: وزن

en: root
fa: ریشه

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Import
fa: ورود

en: Export
fa: استخراج

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Time
fa: زمان

en: Views
fa: نماها

en: View
fa: مشاهده

en: History
fa: تاریخچه

en: Manage
fa: مدیریت

en: Display
fa: نمایش

en: Updated
fa: به‌روز

en: Theme
fa: پوسته

en: Component
fa: جزء

en: ID
fa: شناسه

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Id
fa: شناسه

en: System
fa: سیستم

en: State
fa: وضعیت

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Close
fa: بستن

en: Sources
fa: منابع

en: Clear
fa: پاک کردن

en: Undo
fa: باز گرداندن

en: Entity
fa: عنصر

en: Info
fa: اطلاعات

en: Duplicate
fa: تکرار

en: Delete action
fa: حذف عملکرد

en: Copy
fa: کپی

en: Menus
fa: منوها

en: Import data
fa: وارد کردن اطلاعات

en: Index
fa: شاخص

en: Redo
fa: از نو

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Paste
fa: چسباندن

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: Light
fa: روشن

en: View more
fa: مشاهده بیشتر

en: Styles
fa: استایل ها

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Dark
fa: تاریک

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه
