DJoz (1.0.0) - en to tr translation catalogue (43 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Register
tr: Kaydol

en: Comments
tr: Yorumlar

en: On
tr: Açık

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Views
tr: Görünümler

en: Teaser
tr: Özet

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Off
tr: Kapalı

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Other
tr: Diğer

en: Button
tr: Düğme

en: Full
tr: Tam

en: Token
tr: Simge

en: Services
tr: Hizmetler (Services)

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: About
tr: Hakkında

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: Compact
tr: Sade

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Full comment
tr: Tüm yorum

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Taxonomy term page
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri sayfası

en: Fallback date format
tr: Yedek tarih biçimi

en: Search result highlighting input
tr: Aranan ifadenin vurgulandığı arama sonucu

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: HTML Date
tr: HTML Tarihi

en: HTML Datetime
tr: HTML Tarih Saat

en: HTML Month
tr: HTML Ay

en: HTML Time
tr: HTML Zaman

en: HTML Week
tr: HTML Hafta

en: HTML Year
tr: HTML Yıl

en: HTML Yearless date
tr: HTML Yılsız tarih

en: Default long date
tr: Varsayılan uzun tarih

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
tr: l, F j, Y - H:i [PHP tarih biçimi]

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: Default short date
tr: Varsayılan kısa tarih
