Domain (8.x-1.0-alpha15) - en to pt translation catalogue (97 entries)

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Field
pt: Campo

en: Default
pt: Padrão

en: Updated
pt: Atualizado

en: Separator
pt: Separador

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Off
pt: Desligado

en: Roles
pt: Papéis

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Last access
pt: Último acesso

en: Domain
pt: Domínio

en: Desc
pt: Decrescente

en: Inactive
pt: Inativo

en: Role
pt: Papel

en: Link text
pt: Texto do link

en: Redirect
pt: Redirecionar

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Pattern
pt: Padrão

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Member for
pt: Membro há

en: author
pt: autor

en: People
pt: Pessoas

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Reversed
pt: Revertido

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Environment
pt: Ambiente

en: Base path
pt: Caminho base

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: TRUE
pt: VERDADEIRO

en: FALSE
pt: FALSO

en: Permission
pt: Permissão

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Domain URL scheme
pt: Esquema de URL de domínio

en: Domain record updated.
pt: Registro de domínio atualizado.

en: Domains
pt: Domínios

en: Column
pt: Coluna

en: Formatter
pt: Formatador

en: Sort direction
pt: Sentido da ordenação

en: Route
pt: Rota

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Aliases
pt: Apelidos

en: Domain Alias
pt: Apelido de Domínio

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Published status
pt: Status

en: Not restricted
pt: Sem restrições

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerenciar conteúdo.

en: No people available.
pt: Ninguém disponível.

en: Find and manage people interacting with your site.
pt: Encontrar e gerenciar pessoas interagindo com seu site.

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerenciar contas de usuário, papéis e permissões.

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Use field template
pt: Usar template de campo

en: Display all values in the same row
pt: Mostrar todos os valores na mesma linha

en: First and last only
pt: Apenas primeiro e último

en: Column used for click sorting
pt: Coluna utilizada para a ordenar por clique

en: Domain configuration
pt: Configuração de domínio

en: With selection
pt: Selecione a ação

en: Weight.
pt: Peso.

en: Group by column
pt: Agrupar por coluna

en: Group by columns
pt: Agrupar por colunas

en: Find and manage content
pt: Buscar e gerenciar conteúdo

en: Name or email contains
pt: Nome ou email contém
