Domain (8.x-1.0-alpha16) - en to id translation catalogue (78 entries)

en: Title
id: Judul

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: None
id: Tiada

en: Scheme
id: Skema

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Default
id: Bawaan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Separator
id: Pemisah

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Off
id: Matikan

en: Roles
id: Peran

en: Hostname
id: Nama host

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Filter
id: Saring

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Role
id: Peran

en: Link text
id: Teks tautan

en: Redirect
id: Pengalihan

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Pattern
id: Pola

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Member for
id: Anggota selama

en: author
id: penulis

en: People
id: Orang

en: Blocked
id: Diblokir

en: Reversed
id: Terbalik

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Base path
id: Jalur dasar

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Content Type
id: Tipe Konten

en: Permission
id: Kewenangan

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Domains
id: Domain

en: Column
id: Kolom

en: Formatter
id: Pengformat

en: Sort direction
id: Arah sortir

en: Route
id: Rute

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Not restricted
id: Tidak aman

en: Find and manage content.
id: Cari dan kelola konten.

en: No people available.
id: Tidak tersedia orang.

en: Find and manage people interacting with your site.
id: Cari dan kelola orang yang berinteraksi dengan situs Anda.

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
id: Kelola profil pengguna, pemeran dan kewenangan.

en: Asc
id: Urutan turun

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: Find and manage content
id: Cari dan kelola konten

en: Name or email contains
id: Nama atau email mengandung
