Domain Access (8.x-1.0-alpha9) - en to pt translation catalogue (69 entries)

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: On
pt: Ligado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: Default
pt: Predefinido

en: Updated
pt: Atualizado

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Configuration saved.
pt: Configuração guardada.

en: Off
pt: Desligado

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Last access
pt: Último acesso

en: Domain
pt: Domínio

en: Desc
pt: Descendente

en: Role
pt: Grupo

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Pattern
pt: Padrão

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Member for
pt: Membro desde

en: author
pt: autor

en: People
pt: Pessoas

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Permission
pt: Permissão

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Sort direction
pt: Direção da ordenação

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Published status
pt: Estado da publicação

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerir conteúdo.

en: No people available.
pt: Nenhuma pessoa disponível.

en: Find and manage people interacting with your site.
pt: Encontrar e gerir pessoas a interagir com o teu sítio.

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerir contas de utilizadores, grupos e permissões.

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Find and manage content
pt: Encontrar e gerir conteúdo

en: Name or email contains
pt: Nome ou email contém
