Domain Access (8.x-1.0-beta2) - en to it translation catalogue (94 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Item
it: Elemento

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Language
it: Lingua

en: more
it: altro

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: On
it: Acceso

en: Yes
it: Sì

en: all
it: tutto

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Default
it: Predefinito

en: Updated
it: Aggiornato

en: Separator
it: Separatore

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Off
it: Spento

en: Roles
it: Ruoli

en: Hostname
it: Nome host

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Domain
it: Dominio

en: Desc
it: Disc

en: Inactive
it: Inattivo

en: Role
it: Ruolo

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Pattern
it: Modello

en: Sort by
it: Ordina per

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Member for
it: Iscritto da

en: author
it: autore

en: People
it: Persone

en: Blocked
it: Bloccato

en: Reversed
it: Invertito

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Base path
it: Percorso di base

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Permission
it: Permesso

en: empty
it: vuoto

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Domains
it: Domini

en: Column
it: Colonna

en: Formatter
it: Formattatore

en: Sort direction
it: Direzione ordinamento

en: Route
it: Itinerario

en: Display type
it: Tipo di display

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Not restricted
it: Non limitato

en: Find and manage content.
it: Trova e gestisci contenuti.

en: No people available.
it: Nessuna persona disponibile.

en: Find and manage people interacting with your site.
it: Trova e gestisci le persone che interagiscono con il tuo sito.

en: all languages
it: tutte le lingue

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
it: Gestisci profili utente, ruoli e permessi.

en: Master
it: Principale

en: Use field template
it: Usa il template del campo

en: Display all values in the same row
it: Visualizza tutti i valori nella stessa riga

en: First and last only
it: Solo il primo e l'ultimo

en: Column used for click sorting
it: Colonna utilizzata per ordinare col click

en: Domain configuration
it: Configurazione dominio

en: With selection
it: Con la selezione

en: Weight.
it: Peso.

en: Group by column
it: Raggruppa per colonna

en: Group by columns
it: Raggruppa per colonne

en: Find and manage content
it: Trova e gestisci contenuti

en: Name or email contains
it: Nome utente o e-mail contenente
