Domain Access (8.x-1.0-beta4) - en to cy translation catalogue (54 entries)

en: Title
cy: Pennawd

en: Save configuration
cy: Cadw ffurfweddiad

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Value
cy: Gwerth

en: Username
cy: Enw defnyddiwr

en: Item
cy: Eitem

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: List
cy: Rhestr

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Language
cy: Iaith

en: more
cy: mwy

en: Enable
cy: Galluogi

en: Disable
cy: Analluogi

en: On
cy: Ymlaen

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Edit
cy: Golygu

en: Reset
cy: Ailosod

en: None
cy: Dim

en: Weight
cy: Pwysau

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Field
cy: Maes

en: Default
cy: Diofyn

en: Updated
cy: Newidwyd

en: Separator
cy: Gwahanydd

en: All
cy: I gyd

en: Active
cy: Gweithredol

en: Off
cy: I ffwrdd

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Hostname
cy: Enw gwesteiwr

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Last access
cy: Mynediad diwethaf

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Ascending
cy: Esgynnol

en: Descending
cy: Disgynnol

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Member for
cy: Aelod o

en: People
cy: Pobl

en: Blocked
cy: Wedi blocio

en: TRUE
cy: GWIR

en: FALSE
cy: ANWIR

en: Permission
cy: Caniatâd

en: empty
cy: gwag

en: Offset
cy: Ongli

en: Column
cy: Colofn

en: Display type
cy: Dangos math

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen
