Double Field (5.0.0-beta1) - en to de translation catalogue (40 entries)

en: list
de: Liste

en: Value
de: Wert

en: Type
de: Typ

en: yes
de: Ja

en: On
de: An

en: Size
de: Größe

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Required
de: Erforderlich

en: Label
de: Beschriftung

en: Open
de: Geöffnet

en: no
de: Nein

en: Date format
de: Datumsformat

en: Off
de: Aus

en: Scale
de: Skalierung

en: List type
de: Listen-Typ

en: Rows
de: Zeilen

en: Cols
de: Spalten

en: Hidden
de: Ausgeblendet

en: Key
de: Schlüssel

en: Default value
de: Standardwert

en: Precision
de: Genauigkeit

en: The number of digits to the right of the decimal.
de: Die Anzahl der rechts vom Dezimaltrennzeichen angegebenen Stellen.

en: Decimal marker
de: Dezimalzeichen

en: Allowed values
de: Zulässige Werte

en: Space
de: Leerzeichen

en: Decimal point
de: Dezimalpunkt

en: Comma
de: Komma

en: Display as link
de: Als Link anzeigen

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: Max length
de: Maximale Länge

en: Formatter settings
de: Anzeigeformateinstellungen

en: Field types
de: Feldtypen

en: Date type
de: Datumstyp

en: Thousand marker
de: Tausender Trennzeichen

en: Label display
de: Beschriftungsanzeige

en: Apostrophe
de: Apostroph

en: Thin space
de: Schmales Leerzeichen

en: On label
de: Beschriftung „Aktiv“

en: Off label
de: Beschriftung „Aus“

[ctx: decimal places]
en: Scale
de: Dezimalstellen
