Double field (8.x-3.0-alpha5) - en to id translation catalogue (57 entries)

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: yes
id: ya

en: On
id: Pada

en: Size
id: Ukuran

en: Number
id: Angka

en: - None -
id: - Tiada -

en: Required
id: Wajib

en: Save
id: Simpan

en: Open
id: Buka

en: Text
id: Teks

en: no
id: tidak

en: Block
id: Blok

en: Off
id: Matikan

en: Inline
id: Sebaris

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: Textfield
id: Bidang isian teks

en: Maximum
id: Maksimum

en: Scale
id: Skala

en: Details
id: Rincian

en: Widget
id: Piranti

en: Table
id: Tabel

en: List type
id: Jenis daftar

en: String
id: Untai

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Rows
id: Baris

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Allowed values list
id: Daftar nilai yang diperbolehkan

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Style
id: Gaya

en: Ok
id: Oke

en: Tabs
id: Tab

en: Text area
id: Area teks

en: Save field settings
id: Simpan pengaturan bidang

en: Decimal
id: Desimal

en: Float
id: Pecahan

en: Precision
id: Ketelitian

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
id: Jumlah total digit yang disimpan di database, termasuk nilai disebelah kanan desimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
id: Angka digit disebelah kanan desimal.

en: Columns
id: Kolom

en: Ordered list
id: Daftar terurut

en: Unordered list
id: Daftar tidak urut

en: Radio buttons
id: Tombol radio

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
id: Daftar nilai diperbolehkan: setiap kunci harus berupa bilangan bulat yang benar atau desimal.

en: Allowed values list: keys must be integers.
id: Daftar nilai diperbolehkan: setiap kunci harus berupa bilangan bulat.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
id: Nilai minimum yang diizinkan pada bidang ini. Biarkan kosong untuk tak ada minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
id: Nilai maksimum yang diizinkan pada bidang ini. Biarkan kosong tanpa batas maksimal.

en: - Select a value -
id: - Pilih sebuah nilai -

en: Save and publish
id: Simpan dan publikasikan

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
id: Nilai yang mungkin ada di bidang ini dapat berisi. Masukkan satu nilai per baris, dalam format key|label.

en: Unformatted list
id: Daftar tak berformat

en: "On" label
id: Label "On"

en: "Off" label
id: Label "Off"
