Drupal Remote Dashboard (4.1.5) - en to nl translation catalogue (146 entries)

en: select
nl: selecteer

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: enable
nl: inschakelen

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: E-mail
nl: E-mailadres

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Actions
nl: Acties

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Action
nl: Actie

en: unknown
nl: onbekend

en: Tags
nl: Labels

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Projects
nl: Projecten

en: Project settings
nl: Projectinstellingen

en: Project types
nl: Projecttypen

en: Download
nl: Downloaden

en: Version
nl: Versie

en: Releases
nl: Uitgaven

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: Message
nl: Bericht

en: No log messages available.
nl: Geen logberichten beschikbaar.

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Flush Cache
nl: Cache legen

en: Core
nl: Kern

en: View
nl: Weergeven

en: Authentication Settings
nl: Authenticatie instellingen

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Configure
nl: Instellen

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Error
nl: Fout

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Page
nl: Pagina

en: Update status
nl: Update Status

en: Header
nl: Kop

en: Mode
nl: Modus

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: configure
nl: instellen

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Domain
nl: Domein

en: Current
nl: Huidige

en: Desc
nl: Aflopend

en: General
nl: Algemeen

en: External
nl: Extern

en: Process
nl: Verwerk

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Encryption
nl: Encryptie

en: Port
nl: Poort

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Key
nl: Sleutel

en: Messages
nl: Berichten

en: Domain ID
nl: Domein-ID

en: Cipher
nl: Versleuteling

en: Activity
nl: Activiteit

en: Requirements
nl: Vereisten

en: Session
nl: Sessie

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Security update
nl: Veiligheidsupdate

en: Review
nl: Overzicht

en: disable
nl: uitschakelen

en: Storage
nl: Opslag

en: Apply
nl: Toepassen

en: Select
nl: Selecteren

en: Information
nl: Informatie

en: PHP Code
nl: PHP-code

en: Language code
nl: Taalcode

en: Extension
nl: Extensie

en: Execute PHP
nl: PHP-code uitvoeren

en: Build
nl: Samenstellen

en: Local
nl: Lokaal

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: Project not secure
nl: Project niet veilig

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
nl: Het Drupal-veiligheidsteam heeft dit project als onveilig gemarkeerd en is niet langer beschikbaar. Het wordt dringend aangeraden om alle onderdelen van dit project direct uit te schakelen!

en: Project revoked
nl: Project ingetrokken

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
nl: Dit project is ingetrokken en niet meer beschikbaar. Het wordt dringend aangeraden om alle onderdelen van dit project uit te schakelen!

en: Project not supported
nl: Project niet langer ondersteund

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
nl: Dit project wordt niet meer ondersteund en is niet meer beschikbaar. Het wordt dringend aangeraden om alle onderdelen van dit project uit te schakelen!

en: No available releases found
nl: Geen uitgaven beschikbaar

en: Release revoked
nl: Versie ingetrokken

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
nl: De versie die u momenteel geïnstalleerd heeft is ingetrokken en niet langer beschikbaar. Het wordt dringend aangeraden om alle onderdelen van deze versie te verwijderen of te upgraden!

en: Release not supported
nl: Versie niet ondersteund

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
nl: De huidige uitgave wordt niet meer ondersteund en is niet meer beschikbaar. Het wordt dringend aangeraden om de website uit te schakelen of te upgraden.

en: Invalid info
nl: Ongeldige informatie

en: Intro
nl: Introductie

en: Domain settings
nl: Domein-instellingen

en: Domains
nl: Domeinen

en: Errors
nl: Fouten

en: Public key
nl: Publieke sleutel

en: Not supported
nl: Niet ondersteund.

en: TODO
nl: TE DOEN

en: Error message
nl: Foutmelding

en: Debug mode
nl: Debug modus

en: Shared secret
nl: Gedeeld geheim

en: Recommended
nl: Aangeraden

en: Private key
nl: Privésleutel

en: Run cron
nl: Cron uitvoeren

en: Run updates
nl: Updates uitvoeren

en: Warning message
nl: Waarschuwingsbericht

en: Drupal version
nl: Drupal-versie

en: Are you sure you want to delete @name?
nl: Weet u zeker dat u @name wilt verwijderen?

en: click here
nl: klik hier

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Status Report
nl: Statusrapport

en: Unknown release date
nl: Onbekende uitgiftedatum

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Warnings
nl: Waarschuwingen

en: Flush all caches
nl: Alle caches leegmaken

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Status message
nl: Statusbericht

en: Failed to get available update data.
nl: Het was niet mogelijk om de updategegevens op te halen.

en: No available update data
nl: Geen updategegevens beschikbaar

en: Private key filename
nl: Bestandsnaam private key

en: Administer Drupal Remote Dashboard
nl: Drupal Remote Dashboard beheren

en: The domain name.
nl: De domeinnaam.

en: Asc
nl: Oplopend

en: logged in
nl: ingelogd

en: Maintenance Mode
nl: Onderhoudsmodus

en: Update Translations
nl: Vertalingen bijwerken

en: SSH2 Settings
nl: SHH2-instellingen

en: Username and password
nl: Gebruikersnaam en wachtwoord

en: Update this item
nl: Dit item bijwerken

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: Advanced elements
nl: Geavanceerde elementen
