Drupal Remote Dashboard (8.x-3.6) - en to hi translation catalogue (101 entries)

en: select
hi: चुने

en: enable
hi: सक्षम

en: Status
hi: अवस्था

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Type
hi: प्रकार

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Language
hi: भाषा

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Action
hi: कार्रवाई

en: unknown
hi: अज्ञात

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Support
hi: समर्थन

en: Projects
hi: परियोजनाओं

en: Project
hi: परियोजना

en: Project types
hi: परियोजना के प्रकार

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Version
hi: संस्करण

en: Releases
hi: विज्ञप्ति

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Test
hi: परीक्षण

en: Message
hi: संदेश

en: No log messages available.
hi: संदेश लॉग उपलब्ध नहीं हैं

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Link
hi: कड़ी

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Core
hi: कोर

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Authentication Settings
hi: ऑथेंटिकेशन सेटिंग्स

en: ID
hi: आईडी

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Created
hi: निर्मित

en: Exclude
hi: बाहऱ कऱना

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Good
hi: उत्तम

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Host
hi: होस्ट

en: Update status
hi: नवीनतम स्थिति

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Mode
hi: प्रकार

en: OK
hi: ठीक है

en: configure
hi: विन्यास करें

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Current
hi: मौजूदा

en: Desc
hi: अवरोही

en: Code
hi: कोड

en: General
hi: सामान्य

en: Process
hi: प्रक्रिया

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Port
hi: पोर्ट

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Undefined
hi: अपरिभाषित

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Info
hi: जानकारी

en: warning
hi: चेतावनी

en: critical
hi: संकटपूर्ण

en: Session
hi: सेशन

en: Cron
hi: क्रॉन

en: Installed
hi: संस्थापित

en: Changed
hi: बदल गया

en: User name
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Authentication
hi: प्रमाणीकरण

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Security update
hi: सुरक्षा अद्यतन

en: disable
hi: अक्षम करना

en: Apply
hi: लागू करें

en: PHP Code
hi: पीएचपी कोड

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: info
hi: जानकारी

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Run cron
hi: क्रॉन चलाएँ

en: Run updates
hi: अद्यतन (अपडेट) चलायें

en: alert
hi: चेतावनी

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Update translations
hi: अपडेट करें अनुवादों को

en: Ping
hi: पिंग

en: Flush all caches
hi: सभी कैश निकलवाने

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: Cache pages for anonymous users
hi: अनाम उपयोगकर्ताओं के लिए कैश पृष्ठ

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Database log messages to keep
hi: डेटाबेस लॉग संदेशों को रखने के लिए.

en: Name of user 1
hi: उपयोगकर्ता 1 का नाम

en: Too obvious
hi: अत्यधिक स्पष्ट

en: Number of admins
hi: व्यवस्थापकों की संख्या
