Drupal Remote Dashboard (8.x-3.8) - en to id translation catalogue (103 entries)

en: select
id: Pilih

en: enable
id: hidupkan

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Language
id: Bahasa

en: Administration
id: Administrasi

en: Action
id: Tindakan

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Projects
id: Proyek

en: Project
id: Proyek

en: Project settings
id: Pengaturan proyek

en: Project types
id: Tipe proyek

en: Download
id: Unduh

en: Version
id: Versi

en: Date
id: Tanggal

en: None
id: Tiada

en: Test
id: uji

en: Message
id: Pesan

en: No log messages available.
id: Tidak ada pesan log yang tersedia.

en: Password
id: Sandi

en: Link
id: Tautan

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Flush Cache
id: Siram Cache

en: View
id: Lihat

en: Configure
id: Konfigurasi

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Exclude
id: Kecualikan

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Page
id: Halaman

en: Good
id: Baik

en: configure
id: konfigurasi

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Current
id: Saat ini

en: Code
id: Kode

en: General
id: Umum

en: Process
id: Proses

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Undefined
id: Tak didefiniskan

en: Key
id: Kunci

en: Activity
id: Aktifitas

en: warning
id: peringatan

en: critical
id: kritis

en: Aggregate JavaScript files
id: Agregat berkas javascript

en: Requirements
id: Persyaratan

en: Session
id: Sesi

en: Installed
id: Terinstal

en: Changed
id: Berubah

en: User name
id: Nama pengguna

en: Authentication
id: Autentikasi

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Security update
id: Pemutakhiran keamanan

en: disable
id: dimatikan

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Information
id: Informasi

en: PHP Code
id: Kode PHP

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Extension
id: Ekstension

en: Execute PHP
id: Eksekusi PHP

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Domains
id: Domain

en: Errors
id: Kesalahan

en: Not supported
id: Tidak didukung

en: Run cron
id: Jalankan cron

en: Run updates
id: Jalankan update

en: Drupal version
id: Versi Drupal

en: alert
id: perhatian

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Update translations
id: Perbarui terjemahan

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Default 403 (access denied) page
id: Halaman 403 (akses terlarang) standar

en: Default 404 (not found) page
id: Halaman 404 (tidak ditemukan) standar

en: All messages
id: Semua pesan

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Warnings
id: Peringatan

en: Flush all caches
id: Kosongkan semua cache

en: Library
id: Pustaka

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Errors and warnings
id: Error dan peringatan

en: Error messages to display
id: Pesan-pesan error yang ditampilkan

en: Cache pages for anonymous users
id: Halaman singgahan untuk pengunjung anonim

en: Refresh information
id: Perbarui informasi

en: Database log messages to keep
id: Pesan-pesan catatan database untuk disimpan

en: Asc
id: Urutan turun

en: Update this item
id: Perbarui item ini

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
id: Tidak ada akses untuk mengeksekusi %action pada @entity_type_label %entity_label.
