Dropsolid Rocketship Install Profile (8.x-1.0-beta13) - en to fr translation catalogue (87 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Core
fr: Cœur

en: Teaser
fr: Accroche

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Site name
fr: Nom du site

en: Header
fr: Entête

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Plain text
fr: Texte brut

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Blacklist
fr: Liste noire (blacklist)

en: Sort by
fr: Trier par

en: author
fr: auteur

en: Site information
fr: Informations

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Live
fr: En direct

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Default time zone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Local
fr: Locale

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Installing @drupal
fr: Installation de @drupal

en: The installation has encountered an error.
fr: Une erreur s'est produite durant l'installation.

en: Configure site
fr: Configurer le site

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
fr: Par défaut, les dates et les heures sur ce site seront affichées selon ce fuseau horaire.

en: Update notifications
fr: Notification des mises à jour

en: Check for updates automatically
fr: Vérifier automatiquement les mises à jour

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Related
fr: Associé

en: Regional settings
fr: Paramètres régionaux

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Site email address
fr: Adresse de courriel du site

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Default country
fr: Pays par défaut

en: Site maintenance account
fr: Compte de maintenance du site

en: Select the default country for the site.
fr: Sélectionner le pays par défaut du site.

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: Master
fr: Principal

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Fallback date format
fr: Format de date de repli

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
fr: Les courriels automatiques, comme les informations d'inscription, seront envoyés depuis cette adresse. Utiliser une adresse se terminant par le domaine de votre site pour éviter que ces courriels soit signalés comme pourriel (spam).

en: Receive email notifications
fr: Recevoir des notifications par courriel

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Medium (220×220)
fr: Moyen (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
fr: Vignette (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
fr: D d/m/Y - H:i

en: HTML Date
fr: Date HTML

en: HTML Datetime
fr: Date et heure HTML

en: HTML Month
fr: Mois HTML

en: HTML Time
fr: Heure HTML

en: HTML Week
fr: Semaine HTML

en: HTML Year
fr: Année HTML

en: HTML Yearless date
fr: Date HTML sans année

en: Default long date
fr: Date longue par défaut

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
fr: l j F Y - H:i

en: Default medium date
fr: Date moyenne par défaut

en: Default short date
fr: Date courte par défaut

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
fr: d/m/Y - H:i

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
fr: Toutes les modifications dans %dir et %file ont été faites, vous devriez maintenant supprimer les droits en écriture sur ceux-ci pour éviter tout risque de sécurité. Si vous n'êtes pas sûr de la procédure, consultez le <a href=":handbook_url">manuel en ligne</a>.

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href=":drupal">Drupal.org</a>.
fr: Le système vous notifiera lorsque des mises à jour ou versions de sécurité sont disponibles pour les composants installés. Des informations anonymes à propos du site seront envoyées à <a href=":drupal">Drupal.org</a>.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
fr: Plusieurs caractères spéciaux sont autorisés : l'espace, le point (.), le tiret (-), l'apostrophe ('), le tiret bas (_) et le signe @.

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Super administrator
fr: Super administrateur
