Dropsolid Rocketship Install Profile (8.x-1.0-beta17) - en to uk translation catalogue (99 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Status
uk: Стан

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Author
uk: Автор

en: Language
uk: Мова

en: Homepage
uk: Головна сторінка

en: Reset
uk: Скинути

en: Image
uk: Зображення

en: Core
uk: Ядро

en: Teaser
uk: Анонс

en: Updated
uk: Оновлено

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Page
uk: Сторінка

en: Site name
uk: Назва сайту

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Desc
uk: Спад

en: User login
uk: Вхід

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Blacklist
uk: Чорний список

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Messages
uk: Повідомлення

en: author
uk: автор

en: Site information
uk: Відомості про сайт

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Live
uk: Наживо

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Default time zone
uk: Базовий часовий пояс

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Local
uk: Локаль

en: Twitter
uk: Твітер

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Whitelist
uk: Білий список

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Save and continue
uk: Зберегти та продовжити

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Installing @drupal
uk: Встановлення @drupal

en: The installation has encountered an error.
uk: При встановленні виникла помилка.

en: Configure site
uk: Налаштування сайту

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
uk: Початково дати на сайті будуть відображатися в обраному часовому поясі.

en: Update notifications
uk: Сповіщення про оновлення

en: Check for updates automatically
uk: Автоматично перевіряти наявність оновлень

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Related
uk: Зв'язано

en: Regional settings
uk: Регіональні налаштування

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Published status
uk: Стан публікації

en: Site email address
uk: Адреса електронної пошти сайту

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Default country
uk: Базова країна

en: Site maintenance account
uk: Обліковий запис наглядача сайту

en: Select the default country for the site.
uk: Виберіть базову країну сайту.

en: Full content
uk: Повний вміст

en: Find and manage content.
uk: Пошук матеріалів і керування ними.

en: Type: @type
uk: Тип: @type

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Choose some options
uk: Оберіть деякі варіанти

en: Choose an option
uk: Оберіть варіант

en: No results match
uk: Збігів немає

en: Fallback date format
uk: Резервний формат дати

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
uk: Автоматизовані електронні повідомлення, як-от інформація про реєстрацію, будуть надіслані з цієї адреси. Для запобігання потрапляння таких повідомлень в спам використовуйте адресу, що належить до домену вашого сайту.

en: Receive email notifications
uk: Отримувати сповіщення електронною поштою

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Large (480×480)
uk: Великий (480×480)

en: Medium (220×220)
uk: Середній (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
uk: Мініатюра (100×100)

en: HTML Date
uk: Дата HTML

en: HTML Datetime
uk: Дата і час HTML

en: HTML Month
uk: Місяць HTML

en: HTML Time
uk: Час HTML

en: HTML Week
uk: Тиждень HTML

en: HTML Year
uk: Рік HTML

en: HTML Yearless date
uk: Дата без року HTML

en: Default long date
uk: Базова довга дата

en: Default medium date
uk: Базова середня дата

en: Default short date
uk: Базова коротка дата

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
uk: Всі необхідні зміни з %dir та %file були виконані, тому з міркувань безпеки необхідно зняти дозвіл на запис до них. Якщо ви не знаєте як це зробити, зверніться до <a href=":handbook_url">онлайнового довідника</a>.

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href=":drupal">Drupal.org</a>.
uk: Система сповіщатиме про оновлення і важливі випуски безпеки, котрі доступні для встановлених компонент. Анонімна інформація про сайт надіслана на <a href=":drupal">Drupal.org</a>.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
uk: Дозволено деякі спецсимволи, серед яких пробіл, крапка (.), дефіс (-), одинарна лапка ('), підкреслення (_) та символ @

en: Site section links
uk: Посилання розділів сайту

en: Find and manage content
uk: Пошук матеріалів та керування ними
