Dropsolid Rocketship Install Profile (8.x-1.0-beta18) - en to fa translation catalogue (74 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Status
fa: وضعیت

en: Operations
fa: عمل ها

en: Content
fa: محتوا

en: Username
fa: نام کاربری

en: Email address
fa: نشانی پست الکترونیکی

en: Author
fa: نویسنده

en: Language
fa: زبان

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: Reset
fa: اعاده

en: Image
fa: تصویر

en: Core
fa: هسته

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Updated
fa: به‌روز

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Page
fa: صفحه

en: Site name
fa: نام سایت

en: Header
fa: سربرگ

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: صافی

en: ,
fa: ،

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Desc
fa: نزولی

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Messages
fa: پیغام‌ها

en: author
fa: نویسنده

en: Site information
fa: اطلاعات سایت

en: ‹ Previous
fa: قبلی>

en: Next ›
fa: >بعدی

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Default time zone
fa: ناحیه زمانیپیشفرض

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Main navigation
fa: پیمایدنۀ اصلی

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Installing @drupal
fa: نصب @drupal

en: The installation has encountered an error.
fa: نصب با خطا مواجه شد.

en: Configure site
fa: پیکربندی سایت

en: Update notifications
fa: اطلاعیه‌های به‌روز رسانی

en: Check for updates automatically
fa: بررسی خودکار برای به‌روز رسانی

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: Regional settings
fa: تنظیمات منطقه‌ای

en: Breadcrumbs
fa: سلسله صفحات

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Default country
fa: کشورپیشفرض

en: Site maintenance account
fa: حساب نگهداری سایت

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: Find and manage content.
fa: یافتن و اداره محتوا.

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Fallback date format
fa: تاریخ بشکل پس جوابی

en: Primary admin actions
fa: اقدامات اصلی مدیر

en: HTML Date
fa: تاریخ به طریق HTML

en: HTML Datetime
fa: روز و تاریخ به طریقHTML

en: HTML Month
fa: ماه HTML

en: HTML Time
fa: وقت HTML

en: HTML Week
fa: هفته HTML

en: HTML Year
fa: سال HTML

en: HTML Yearless date
fa: تاریخ بی سال HTML

en: Default long date
fa: تاریخ طویل مفروض

en: Default medium date
fa: تاریخ متوسط مفروض

en: Default short date
fa: تاریخ کوتاه مفروض

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
fa: چندین نویسه خاص مجاز هستند ، از جمله فاصله ، نقطه (.) ، خط فاصله (-) ، زبرک (') ، زیر خط (_) ، و علامت @

en: Find and manage content
fa: محتویات را پیدا و مدیریت کنید.
