Dropsolid Rocketship Install Profile (8.x-1.0-beta5) - en to hi translation catalogue (76 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Author
hi: लेखक

en: Language
hi: भाषा

en: Homepage
hi: मुख पृष्ठ

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Core
hi: कोर

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Desc
hi: अवरोही

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Messages
hi: संदेश

en: author
hi: लेखक

en: Site information
hi: साइट जानकारी

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Default time zone
hi: डिफ़ॉल्ट समय क्षेत्र

en: Authenticated user
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Installing @drupal
hi: स्थापित हो रहा है @drupal

en: The installation has encountered an error.
hi: स्थापना में कोई त्रुटी हुई

en: Configure site
hi: साईट विन्यास

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
hi: दिनांक मूलभूत रुप से चयनित समय क्षेत्र के हिसाब से दिखाया जाएगा

en: Update notifications
hi: अद्यतन सूचनाएं

en: Check for updates automatically
hi: अध्यतन सवतः जाँचें

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Regional settings
hi: क्षेत्रीय सेटिंग

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Site email address
hi: साइट ईमेल पता

en: Default country
hi: डिफ़ॉल्ट देश

en: Site maintenance account
hi: साइट के रखरखाव के खाते

en: Select the default country for the site.
hi: साइट के लिए डिफ़ॉल्ट देश चुनें

en: Full content
hi: पूरी सामग्री

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Fallback date format
hi: निवर्तन दिनांक के स्वरूप

en: Receive email notifications
hi: ईमेल सूचनाएं प्राप्त करें

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: Large (480×480)
hi: बड़ा (480 × 480)

en: Medium (220×220)
hi: मध्यम (220 × 220)

en: Thumbnail (100×100)
hi: थंबनेल (100 × 100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
hi: डी, एम / डी / वाई - एच :i

en: HTML Date
hi: एचटीएमएल तारीख

en: HTML Datetime
hi: एचटीएमएल दिनांक समय

en: HTML Month
hi: एचटीएमएल महीने

en: HTML Time
hi: एचटीएमएल समय

en: HTML Week
hi: एचटीएमएल सप्ताह

en: HTML Year
hi: एचटीएमएल वर्ष

en: HTML Yearless date
hi: HTML वर्ष रहित तिथि

en: Default long date
hi: डिफ़ॉल्ट लंबे तारीख

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
hi: एल, एफ जे, वाई - एच :i

en: Default medium date
hi: डिफ़ॉल्ट मध्यम तारीख

en: Default short date
hi: डिफ़ॉल्ट छोटा दिनांक

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
hi: एम / डी / वाई - एच :i

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Restricted HTML
hi: प्रतिबंधित एचटीएमएल

en: Find and manage content
hi: सामग्री ढूंढें और प्रबंधित करें
