Dropsolid Rocketship Install Profile (8.x-1.0-beta7) - en to ja translation catalogue (88 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Author
ja: 投稿者

en: Language
ja: 言語

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Reset
ja: リセット

en: Core
ja: コア

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: Site name
ja: サイト名

en: Header
ja: ヘッダー

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Desc
ja: 降順

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Messages
ja: メッセージ

en: author
ja: 投稿者

en: Site information
ja: サイト情報

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Live
ja: ライブ

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Default time zone
ja: デフォルトのタイムゾーン

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Installing @drupal
ja: @drupalのインストール

en: The installation has encountered an error.
ja: インストール中にエラーが発生しました。

en: Configure site
ja: サイトの環境設定

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
ja: サイトのタイムゾーンを指定してください。 サイト内で表示されるデフォルトの日付は、このタイムゾーンが使用されます。

en: Update notifications
ja: 更新の通知

en: Check for updates automatically
ja: 自動的にアップデートを確認

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Regional settings
ja: 地域の設定

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Site email address
ja: サイトのメールアドレス

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Default country
ja: デフォルトの国

en: Site maintenance account
ja: サイトメンテナンスのアカウント

en: Select the default country for the site.
ja: サイトのデフォルトの国情報を選択してください。

en: Full content
ja: 全文

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
ja: ユーザー登録完了等の自動送信メールは、このアドレスから送信されます。メールがスパムと判定されるのを防ぐために、サイトのドメインで終わるアドレスを使用してください。

en: Receive email notifications
ja: メール通知を受け取る

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d(D) - H:i

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
ja: %dir and %file に必要な全ての変更が終了しました。セキュリティリスクを回避するため、これらへの書き込み権限を取り消してください。方法が分からない場合は<a href=":handbook_url">オンラインハンドブック</a>(英語) を参照してください。

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href=":drupal">Drupal.org</a>.
ja: システムにインストールされているコンポーネントに対してアップデートやセキュリティリリースが存在する場合、システムが通知します。このサイトに関する匿名データが <a href=":drupal">Drupal.org</a> に送信されます。

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
ja: いくつかの特殊文字は利用可能です。その中には空白、ピリオド ( . )、ハイフン ( - )、引用符 ( ' )、アンダースコア ( _ )、 @ 記号が含まれます。

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理
