Dropsolid Rocketship Install Profile (8.x-1.1-rc1) - en to da translation catalogue (67 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Author
da: Forfatter

en: Language
da: Sprog

en: Reset
da: Gendan

en: Core
da: Kerne

en: Updated
da: Opdateret

en: Content type
da: Indholdstype

en: Page
da: Side

en: Site name
da: Sitets navn

en: Published
da: Udgivet

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Desc
da: Faldende

en: Anonymous
da: Anonym

en: Blacklist
da: Sortliste

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Messages
da: Beskeder

en: author
da: forfatter

en: Site information
da: Generel information

en: or
da: eller

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Live
da: Eksisterende

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Default time zone
da: Standardtidszone

en: Intro text
da: Introtekst

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Local
da: Lokal

en: and
da: og

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: of
da: af

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: Installing @drupal
da: Installerer @drupal

en: The installation has encountered an error.
da: Der opstod en fejl under installationen.

en: Configure site
da: Konfigurér site

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
da: Datoer og tidspunkter på sitet vises med den valgte tidszone.

en: Update notifications
da: Opdateringer

en: Check for updates automatically
da: Søg automatisk efter opdateringer

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Regional settings
da: Regionale indstillinger

en: Highlight
da: Fremhæv

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: Site email address
da: Sitets e-mail-adresse

en: Default country
da: Standard land

en: Site maintenance account
da: Administratorkonto

en: Select the default country for the site.
da: Vælg sitets standard land.

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: Asc
da: Stigende

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
da: Automatiske e-mails, som f.eks. oprettelsesinformation, sendes fra denne adresse. Brug en adresse på sitets domæne for at forhindre at meddelelserne bliver markeret som spam.

en: Receive email notifications
da: Modtag e-mail-notifikationer

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
da: Mellem (220×220)

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
da: Alle nødvendige ændringer af %dir og %file er blevet foretaget, så du bør skrivebeskytte dem nu for at undgå sikkerhedsproblemer. Hvis du er usikker på hvordan det gøres, kan du søge råd i <a href=":handbook_url">onlinehåndbogen</a>.

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href=":drupal">Drupal.org</a>.
da: Systemet giver dig besked, når der kommer opdateringer og vigtige sikkerhedsrettelser til installerede komponenter. Der sendes anonymiseret information om dit site til <a href=":drupal">Drupal.org</a>.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
da: Adskillige specialtegn er tilladt, herunder mellemrum, punktum (.), bindestreg (-), apostrof ('), lav bindestreg (_) samt snabel-a (@).

en: Site section links
da: Links til sitets sektioner

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold
