Dropsolid Rocketship Install Profile (8.x-3.0-alpha2) - en to nl translation catalogue (86 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Author
nl: Auteur

en: Language
nl: Taal

en: Homepage
nl: Homepagina

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Image
nl: Afbeelding

en: Core
nl: Kern

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Page
nl: Pagina

en: Site name
nl: Naam van de website

en: Header
nl: Kop

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Desc
nl: Aflopend

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Messages
nl: Berichten

en: author
nl: auteur

en: Site information
nl: Websitegegevens

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Anonymous user
nl: Anonieme gebruiker

en: Default time zone
nl: Standaardtijdzone

en: Authenticated user
nl: Geverifieerde gebruiker

en: Local
nl: Lokaal

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Save and continue
nl: Opslaan en doorgaan

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Installing @drupal
nl: @drupal installeren

en: The installation has encountered an error.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens de installatie.

en: Configure site
nl: Website instellen

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
nl: Datum en tijd worden op deze website standaard in de gekozen tijdzone weergegeven.

en: Update notifications
nl: Update-meldingen

en: Check for updates automatically
nl: Automatisch controleren of er updates beschikbaar zijn

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Related
nl: Gerelateerd

en: Regional settings
nl: Landinstellingen

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Published status
nl: Publicatiestatus

en: Site email address
nl: E-mailadres website

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Default country
nl: Standaardland

en: Site maintenance account
nl: Onderhoudsaccount

en: Select the default country for the site.
nl: Selecteer het standaardland voor de website.

en: Full content
nl: Volledige inhoud

en: Find and manage content.
nl: Inhoud zoeken en beheren.

en: Asc
nl: Oplopend

en: Choose some options
nl: Kies enkele opties

en: Choose an option
nl: Kies een optie

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
nl: Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.

en: Fallback date format
nl: Fallback datumnotatie

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
nl: Geautomatiseerde e-mails, zoals registratie-informatie, zullen worden verstuurd vanaf dit adres. Gebruik een adres dat eindigt op de domeinnaam van de site om te voorkomen dat deze e-mails worden gemarkeerd als spam.

en: Receive email notifications
nl: E-mailnotificaties ontvangen

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: Large (480×480)
nl: Groot (480×480)

en: Medium (220×220)
nl: Gemiddeld (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
nl: Miniatuur (100×100)

en: HTML Date
nl: HTML datum

en: HTML Month
nl: HTML maand

en: HTML Time
nl: HTML tijd

en: HTML Week
nl: HTML week

en: HTML Year
nl: HTML jaar

en: HTML Yearless date
nl: HTML datum zonder jaar

en: Default long date
nl: Standaarddatum - lang

en: Default medium date
nl: Standaarddatum - middel

en: Default short date
nl: Standaarddatum - kort

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
nl: d/m/Y - H:i

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
nl: Alle noodzakelijke veranderingen in %dir en %file zijn gemaakt. Verwijder nu de schrijfrechten om beveiligingsrisico's te voorkomen. Als u niet weet hoe u dit moet doen, kunt u het  <a href=":handbook_url">online handboek</a> raadplegen.

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href=":drupal">Drupal.org</a>.
nl: Het systeem houdt u op de hoogte wanneer belangrijke updates beschikbaar zijn voor geïnstalleerde componenten. Hiervoor wordt anonieme informatie over uw website verstuurd naar <a href=":drupal">Drupal.org</a>.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
nl: Meerdere speciale tekens zijn toegestaan, waaronder spatie, punt (.), koppelteken (-), apostrof ('), onderstrepingsteken (_) en het apenstaartje (@).

en: Site section links
nl: Sectielinks van de site

en: Find and manage content
nl: Inhoud vinden en beheren

en: Super administrator
nl: Super-beheerder
