Dropsolid Rocketship Install Profile (8.x-3.1) - en to it translation catalogue (59 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Author
it: Autore

en: Language
it: Lingua

en: Reset
it: Ripristina

en: Updated
it: Aggiornato

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Page
it: Pagina

en: Site name
it: Nome del sito

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Desc
it: Disc

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Sort by
it: Ordina per

en: Messages
it: Messaggi

en: author
it: autore

en: Site information
it: Informazioni sul sito

en: or
it: o

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Default time zone
it: Fuso orario predefinito

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: and
it: e

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: of
it: di

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Installing @drupal
it: Installazione di @drupal

en: The installation has encountered an error.
it: La procedura d'installazione ha riscontrato un errore.

en: Configure site
it: Configurazione sito

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
it: Come impostazione predefinita le date in questo sito saranno visualizzate con il fuso orario scelto.

en: Update notifications
it: Notifiche di aggiornamento

en: Check for updates automatically
it: Controlla automaticamente gli aggiornamenti disponibili

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Regional settings
it: Impostazioni internazionali

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Site email address
it: Indirizzo e-mail del sito

en: Default country
it: Paese predefinito

en: Site maintenance account
it: Profilo di manutenzione del sito

en: Select the default country for the site.
it: Seleziona la nazione predefinita per il sito.

en: Find and manage content.
it: Trova e gestisci contenuti.

en: Type: @type
it: Tipo: @type

en: Master
it: Principale

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
it: L'invio automatico di e-mail dal sito, come le informazioni di registrazione, sarà effettuato da questo indirizzo. Usare un indirizzo il cui dominio corrisponda a quello del sito per evitare che i messaggi vengano contrassegnati come spam.

en: Receive email notifications
it: Ricevere notifiche via email

en: Large (480×480)
it: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
it: Medio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
it: Miniatura (100×100)

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
it: Tutte le modifiche necessarie a %dir e %file sono state eseguite, quindi ora bisogna rimuovere da essi i permessi di scrittura, per evitare rischi di sicurezza. Se non si è sicuri su come farlo, consultare il <a href=":handbook_url">manuale on-line</a>.

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href=":drupal">Drupal.org</a>.
it: Il sistema avviserà quando aggiornamenti e importanti rilasci di sicurezza saranno disponibili per i componenti installati. Dati anonimi sul sito vengono inviati a <a href=":drupal">Drupal.org</a>.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
it: Alcuni caratteri speciali sono permessi, inclusi spazio, virgola (.), trattino (-), apostrofo ('), underscore (_), e il simbolo @.

en: Find and manage content
it: Trova e gestisci contenuti
