DROWL Paragraphs (4.2.37) - en to fr translation catalogue (80 entries)

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Title
fr: Titre

en: Image size
fr: Taille de l'image

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Link
fr: Lien

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Preview
fr: Aperçu

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Top
fr: Haut

en: View
fr: Voir

en: Anchor
fr: Ancre

en: Display
fr: Affichage

en: Text
fr: Texte

en: Layout
fr: Mise en page

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Active
fr: Actif

en: Block
fr: Bloc

en: Bottom
fr: Bas

en: Gallery
fr: Galerie

en: Centered
fr: Centré(e)

en: Inactive
fr: Inactif

en: Events
fr: Évènements

en: List type
fr: Type de liste

en: Not installed
fr: Non installé

en: Duration
fr: Durée

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: Minimum height
fr: Hauteur minimum

en: Map
fr: Carte

en: Alignment
fr: Alignement

en: Days
fr: Jours

en: Hours
fr: Heures

en: Seconds
fr: Secondes

en: Video
fr: Vidéo

en: Last change
fr: Dernier changement

en: Installed
fr: Installé

en: Color scheme
fr: Schéma de couleurs

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Tabs
fr: Onglets

en: Apply
fr: Appliquer

en: Translation language
fr: Langue de traduction

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Parent type
fr: Type du parent

en: Columns
fr: Colonnes

en: Offset
fr: Décalage

en: Button size
fr: Taille du bouton

en: Metatags
fr: Balises meta (Meta tags)

en: Symbol
fr: Symbole

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

en: Button color
fr: Couleur du bouton

en: Link settings
fr: Paramètres du lien

en: Arrows
fr: Flèches

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Circle
fr: Cercle

en: CSS Class
fr: Classe CSS

en: Default values
fr: Valeurs par défaut

en: List (text)
fr: Liste (texte)

en: Add custom block
fr: Ajouter un bloc personnalisé

en: Text alignment
fr: Alignement de texte

en: Checklist
fr: Liste de contrôle

en: Master
fr: Principal

en: Entity reference
fr: Référence à une entité

en: Justified
fr: justifié

en: Breakpoint group
fr: Groupe de points de rupture

en: Rounded
fr: Arrondi

en: Custom block library
fr: Bibliothèque de blocs personnalisés

en: Paragraph type
fr: Type de paragraphe

en: Display element open by default.
fr: Afficher l'élément ouvert par défaut.

en: Min height
fr: Hauteur minimale

en: The meta tags for the entity.
fr: Les balises méta de l'entité.
