Drupal 8 Custom Theme (2.0.1) - en to it translation catalogue (32 entries)

en: Search
it: Cerca

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Help
it: Aiuto

en: n/a
it: n/d

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Up
it: Su

en: Tabs
it: Schede

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Pagination
it: Paginazione

en: Powered by Drupal
it: Realizzato con Drupal

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Site branding
it: Branding del sito

en: Book outline for @book.title
it: Struttura del book @book.title

en: Book traversal links for
it: Link di attraversamento del book per

en: First page
it: Prima pagina

en: By @author @time ago
it: Da @author @time fa

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente
