Drupal Origins (8.x-1.0-alpha3) - en to ro translation catalogue (35 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Body
ro: Conținut

en: Tags
ro: Etichete

en: Help
ro: Ajutor

en: Picture
ro: Imagine

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Comment
ro: Comentariu

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Tabs
ro: Taburi

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Main page content
ro: Conţinut principal pagină

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: Wide
ro: Larg

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Default comments
ro: Comentarii implicite

en: Allows commenting on content
ro: Permite adăugarea de comentarii la conținut

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: Max 1300x1300
ro: Maxim 1300x1300

en: Max 2600x2600
ro: Maxim 2600x2600

en: Max 325x325
ro: Maxim 325x325

en: Max 650x650
ro: Maxim 650x650

en: Narrow
ro: Îngust
