DruStack (8.x-4.1) - en to ru translation catalogue (376 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Status
ru: Статус

en: Register
ru: Регистрация

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Email address
ru: E-mail адрес

en: Development
ru: Разработка

en: Author
ru: Автор

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Email notification
ru: Уведомления по email

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: more
ru: ещё

en: Article
ru: Статья

en: Administration
ru: Администрирование

en: Comments
ru: Комментарии

en: More
ru: Ещё

en: On
ru: Вкл

en: Tags
ru: Теги

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: Size
ru: Размер

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: default
ru: по умолчанию

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Feed
ru: Поток данных

en: Name
ru: Название

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Help
ru: Справка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Background
ru: Фон

en: Summary
ru: Сводка

en: Blank
ru: Пустое

en: Archive
ru: Архив

en: View
ru: Просмотр

en: hidden
ru: скрыто

en: Teaser
ru: Анонс

en: Updated
ru: Обновлено

en: Text
ru: Текст

en: Attachment
ru: Вложение

en: Issue
ru: Проблема

en: Picture
ru: Изображение

en: Titles
ru: Названия

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материала

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Contact
ru: Контакт

en: Created
ru: Создано

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Add content
ru: Добавить материал

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Off
ru: Выкл

en: Footer
ru: Подвал

en: Roles
ru: Роли

en: Comment
ru: Комментарий

en: Hostname
ru: Имя хоста

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: URL alias
ru: Синоним URL

en: Last access
ru: Последнее посещение

en: Fields
ru: Поля

en: OPML feed
ru: материал OPML

en: Last update
ru: Последнее обновление

en: Authored by
ru: Автор

en: Width
ru: Ширина

en: Tiny
ru: Крохотный

en: Medium
ru: Средний

en: Plain text
ru: Простой текст

en: Desc
ru: По убыванию

en: Payment
ru: Оплата

en: General
ru: Общий

en: Start
ru: Начало

en: Role
ru: Роль

en: User login
ru: Вход на сайт

en: Blog
ru: Блог

en: Users
ru: Пользователи

en: Banner
ru: Баннер

en: Anonymous
ru: Гость

en: Tools
ru: Инструменты

en: Tab
ru: Вкладка

en: Sort Criteria
ru: Критерий сортировки

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Full
ru: Полный

en: Gender
ru: Пол

en: Authored on
ru: Создан в

en: Attachments
ru: Вложения

en: Token
ru: Токен

en: Sources
ru: Источники

en: Member for
ru: Зарегистрирован на сайте

en: Front page
ru: Главная страница

en: Languages
ru: Языки

en: author
ru: автор

en: PHP code
ru: PHP-код

en: Days
ru: Дни

en: Months
ru: Месяцы

en: Your message has been sent.
ru: Ваше сообщение отправлено.

en: People
ru: Пользователи

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Carousel
ru: Карусель

en: Glossary
ru: Глоссарий

en: Donation
ru: Пожертвования

en: Email confirmation
ru: Подтверждение почтой

en: Changed
ru: Изменение

en: User Profile
ru: Профиль пользователя

en: Relationship
ru: Связь

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Output format
ru: Формат вывода

en: Webform
ru: Веб-форма

en: Next Page >
ru: Следующая страница >

en: < Previous Page
ru: < Предыдущая страница

en: Anonymous user
ru: Анонимный пользователь

en: Apply
ru: Применить

en: Translation language
ru: Язык перевода

en: Simple
ru: Простой

en: Block description
ru: Описание блока

en: Translation
ru: Перевод

en: simple
ru: просто

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Permission
ru: Право доступа

en: Blog posts
ru: Записи в блогах

en: < Previous
ru: < Предыдущая страница

en: Global
ru: Глобальный

en: Language code
ru: Код языка

en: Authenticated user
ru: Аутентифицированный пользователь

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: 5 Seconds
ru: 5 секунд

en: Blogger
ru: Список блоггеров

en: Administrator
ru: Администратор

en: Restore
ru: Восстановить

en: Feedback
ru: Обратная связь

en: Offset
ru: Пропустить

en: Thank you for registering.
ru: Спасибо за регистрацию

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Translate
ru: Переводы

en: Block type
ru: Тип блока

en: User account
ru: Учётная запись пользователя

en: Main navigation
ru: Основная навигация

en: Registration
ru: Регистрация

en: No content available.
ru: Нет доступных материалов.

en: All articles
ru: Все статьи

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Дополнительные вкладки

en: Frontpage
ru: Главная страница

en: Search index
ru: Поисковый индекс

en: Draft
ru: Черновик

en: Save Draft
ru: Сохранить черновик

en: Yes/No
ru: Да/Нет

en: Education
ru: Обучение

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: Unrestricted
ru: Без ограничений

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Compact
ru: Компактный

en: Recent blog posts
ru: Новые записи в блогах

en: Language name
ru: Название языка

en: Select language
ru: Выберите язык

en: Installing @drupal
ru: Установка @drupal

en: The installation has encountered an error.
ru: В ходе установки произошла ошибка.

en: Chinese, Simplified
ru: Китайский упрощённый

en: Chinese, Traditional
ru: Китайский традиционный

en: Blog entry
ru: Запись в блоге

en: Personal contact form
ru: Персональная контактная форма

en: Powered by Drupal
ru: Сделано на Drupal

en: Date and time
ru: Дата и время

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Your virtual face or picture.
ru: Ваше виртуальное лицо или изображение

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Status messages
ru: Системные сообщения

en: All content
ru: Все материалы

en: Moderation state
ru: Состояние модерации

en: Published status
ru: Статус публикации

en: Monthly archive
ru: Ежемесячный архив

en: Archived
ru: Архив

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: Full comment
ru: Комментарий полностью

en: Full content
ru: Полная версия

en: No front page content has been created yet.
ru: Содержимое главной страницы еще не создано.

en: Find and manage content.
ru: Поиск материалов и управление ими

en: Time zones
ru: Часовые пояса

en: Taxonomy term page
ru: Страница термина таксономии

en: No people available.
ru: Нет доступных людей.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ru: Администратор сайта «[site:name]» создал для вас учётную запись

en: Find and manage people interacting with your site.
ru: Поиск и управление людьми, взаимодействующих с вашим сайтом.

en: Basic page
ru: Страница

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ru: Страница — это документ, который используется для страниц с редко изменяемой информацией. Например, таких страниц как «О сайте» или «Наш адрес». По умолчанию, документы этого типа не выводятся на первую страницу сайта и их комментирование отключено.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ru: Используйте метки для группировки статей по темам.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ru: Статья — это документ, который обычно используется для новостей, анонсов и любых других сообщений, для которых не задействованы другие типы документов. Этот тип документа также используют для ведения персонального блога. По умолчанию, документы этого типа выводятся на первую страницу сайта и их разрешено комментировать.

en: Bulk update
ru: Массовое обновление

en: Contact Us
ru: Связаться с нами

en: Modal
ru: Модальное окно

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ru: Управление учётными записями, ролями и правами пользователей.

en: The comment author's name.
ru: Имя автора комментария.

en: Footer menu
ru: Меню в подвале

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: 404 page not found
ru: 404 страница не найдена

en: Wide
ru: Широкий

en: Language direction
ru: Направление языка

en: Full HTML
ru: Полный HTML

en: Modal Title
ru: Заголовок модального окна

en: User interface translation
ru: Перевод пользовательского интерфейса

en: The user ID of the comment author.
ru: ID пользователя автора комментария.

en: The comment author's home page address.
ru: Домашняя страница автора комментария.

en: The comment author's hostname.
ru: Имя хоста автора комментария.

en: The time that the comment was created.
ru: Время создания комментария.

en: The time that the comment was last edited.
ru: Время последнего редактирования комментария.

en: Editorial
ru: В редактировании

en: Slide Content
ru: Содержимое слайда

en: Custom block library
ru: Пользовательские блоки

en: The time that the custom block was last edited.
ru: Время, когда пользовательский блок был последний раз отредактирован.

en: The time that the term was last edited.
ru: Время, когда этот термин был последний раз отредактирован.

en: Fallback date format
ru: Резервный формат даты

en: 403 access denied
ru: 403 доступ запрещен

en: Site branding
ru: Брендинг сайта

en: A brief description of your block.
ru: Краткое описание вашего блока.

en: The comment author's email address.
ru: Адрес электронной почты автора комментария.

en: Adding languages
ru: Добавление языков

en: Default comments
ru: Комментарии по умолчанию

en: Allows commenting on content
ru: Позволить комментирование материалов

en: The time that the user was last edited.
ru: Время, когда пользователя последний раз редактировали.

en: Search result highlighting input
ru: Подсвеченный ввод в результатах поиска

en: Column Style
ru: Стиль колонки

en: The time that the Paragraph was created.
ru: Время создания параграфа.

en: Primary admin actions
ru: Основные действия администратора

en: Large (480×480)
ru: Большой (480×480)

en: Medium (220×220)
ru: Средний (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ru: Миниатюра (100×100)

en: HTML Date
ru: Дата HTML

en: HTML Datetime
ru: Дата и время HTML

en: HTML Month
ru: HTML Месяц

en: HTML Time
ru: HTML Время

en: HTML Week
ru: HTML Неделя

en: HTML Year
ru: Год HTML

en: HTML Yearless date
ru: Дата без года HTML

en: Default long date
ru: Длинная дата по умолчанию

en: Default medium date
ru: Средняя дата по умолчанию

en: Default short date
ru: Короткая дата по умолчанию

en: User account menu
ru: Меню учётной записи пользователя

en: Basic block
ru: Базовый блок

en: A basic block contains a title and a body.
ru: Базовый блок, содержащий заголовок и текст.

en: Website feedback
ru: Обратная связь с сайтом

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ru: Введите список, разделенный запятой. Например: Амстердам, Мехико, "Кливленд, Огайо"

en: Basic HTML
ru: Базовый HTML

en: Restricted HTML
ru: Ограниченный HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ru: Запрос на удаление учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]»

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ru: Изменение данных для входа пользователя [user:display-name] на сайте «[site:name]»

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ru: Детали учётной записи пользователя [user:display-name] на сайте [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ru: Детали учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]» (ожидает одобрения администратором)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ru: Детали учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]» (одобрено)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ru: Детали учётной записи пользователя [user:display-name] на сайте [site:name] (заблокирован)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ru: Детали учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]» (удалено)

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
ru: Допускаются некоторые спецсимволы, среди которых пробел, точка (.), дефис (-), одинарная кавычка ('), подчёркивание     (_) и знак @.

en: Links related to the active user account
ru: Ссылки, относящиеся к учётной записи активного пользователя

en: Administrative task links
ru: Ссылки административных заданий

en: Site information links
ru: Ссылки информации о сайте

en: Site section links
ru: Ссылки разделов сайта

en: User tool links, often added by modules
ru: Ссылки инструментов пользователя, часто добавленные модулями

en: Aggregator sources
ru: Источники агрегатора

en: Find and manage custom blocks.
ru: Поиск и управление пользовательскими блоками.

en: Editing languages
ru: Редактирование языков

en: All content, by month.
ru: Все материалы, по месяцам.

en: All content promoted to the front page.
ru: Все материалы, выведенные на главную страницу.

en: All content, by letter.
ru: Все материалы, по алфавиту.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ru: Материалы, относящиеся к определённому термину таксономии.

en: View edit page
ru: Страница редактирования представления

en: Max 1300x1300
ru: Макс. 1300x1300

en: Max 2600x2600
ru: Макс. 2600x2600

en: Max 325x325
ru: Макс. 325x325

en: Max 650x650
ru: Макс. 650x650

en: Narrow
ru: Узкий

en: There are no custom blocks available.
ru: Пользовательские блоки отсутствуют.

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
ru: <p>Эта страница предоставляет возможность добавить на сайт общеизвестные языки.</p><p>Если необходимый язык отсутствует, можно добавить собственный язык.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
ru: <p>Выберите язык из списка, или выберите пункт "Собственный язык...", который находится в конце списка.</p><p>После выбора языка, нажмите кнопку "Добавить язык" .</p><p>При добавлении собственного языка, появится дополнительная форма, где будет необходимо ввести название, код и направление языка.</p>

en: Continuing on
ru: Продолжение

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
ru: <p>Эта страница предоставляет возможность редактировать язык на вашем сайте, включая собственные языки.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
ru: <p>Невозможно изменить код языка сайта, так как он используется системой для отслеживания языка.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
ru: Название языка используется по всему сайту для всех пользователей и пишется на английском языке. Названия встроенных языков могут быть переведены с помощью модуля Interface Translation, а названия встроенных и собственных языков могут быть переведены с помощью модуля Configuration Translation.

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
ru: <p>Выберите направление языка - "Слева-направо" или "Справа-налево".</p><p>Обратите внимание, что не все темы поддерживают направление "Справа-налево", поэтому проверьте свою тему перед использованием направления "Справа-налево".</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
ru: <p>Страница "Языки" позволяет вам добавлять, редактировать, удалять, и упорядочивать языки для сайта.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ru: <p>Для добавления языков на ваш сайт, нажмите кнопку "Добавить язык".</p><p>Добавленные языки будут отображаться в списке языков и потом могут быть отредактированы или удалены.</p>

en: Reordering languages
ru: Переупорядочивание языков

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
ru: <p>Чтобы изменить порядок языков на сайте, используйте иконки перемещения рядом с каждым языком.</p><p>В указанной здесь последовательности языки будут отображаться в списках языков на сайте, например в блоках переключения языков, которые предоставляются модулями Перевод Интерфейса и Перевод Материалов.</p><p>После окончания изменения порядка языков, нажмите на кнопку "Сохранить конфигурацию" чтобы изменения вступили в силу.</p>

en: Set a language as default
ru: Установить языком по умолчанию

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
ru: <p>Вы можете выбрать язык сайта по умолчанию, выбрав один из настроенных языков языком по умолчанию. Сайт будет использовать язык по умолчанию в ситуациях, когда выбор не сделан, но язык должен быть установлен, например язык отображаемого интерфейса.</p>

en: Modifying languages
ru: Изменение языков

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
ru: <p>Операции предназначенные для редактирования и удаления ваших языков.</p><p>Вы можете отредактировать имя и направление языка.</p><p>Удалённые языки можно вернуть обратно позже. Удаление языка удалит все переводы интерфейса связанные с ним, и для всех материалов на этом языке будет установлен нейтральный язык. Обратите внимание, что вы не можете удалить язык установленный по умолчанию для сайта.</p>

en: Choose the language you want to translate.
ru: Выберите язык, который вы хотите перевести.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
ru: Введите опредёленное слово или предложение, которое необходимо перевести. Можно ввести только часть слова.

en: Filter the search
ru: Фильтрация результатов поиска

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
ru: Вы можете искать непереведённые строки, если вы хотите перевести что-нибудь ещё непереведённое. Если вы хотите изменить существующий перевод, вы можете искать только переведённые строки.

en: Apply your search criteria
ru: Применить критерий поиска

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
ru: Для применения выбранного критерия поиска, нажмите кнопку <em>Фильтр</em>.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
ru: Вы можете написать свой собственный вариант перевода в текстовых полях правой колонки. Попробуйте выяснить, в каком контексте будет использоваться текст для того, чтобы перевести его как можно точнее.

en: Validate the translation
ru: Подтверждение перевода

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
ru: После завершения ваших переводов нажмите кнопку <em>Сохранить переводы</em>. Необходимо сохранять переводы каждый раз перед изменением страницы или выполнением нового поиска.

en: Find and manage content
ru: Поиск материалов и управление ими

en: Welcome to [site:name]
ru: Приветствуем на сайте [site:name]

en: Name or email contains
ru: Имя или email содержит

en: Manage view settings
ru: Управление настройками представления

en: View or edit the configuration.
ru: Просмотр или редактирование конфигурации.

en: Displays in this view
ru: Отображения в этом представлении

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ru: Отображение - это способ вывода результатов, например, в виде страницы или блока. Представление может содержать несколько отображений, которые перечислены здесь. Активное отображение подсвечено.

en: View administration
ru: Администрирование представления

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ru: Выполнение административных задач, включающие добавление описания и создание копии. Нажмите раскрывающуюся кнопку для просмотра доступных действий.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ru: Выберите способ вывода результатов. Например, выберите <em>Содержимое</em>, для вывода каждого элемента полностью, используя настроенные параметры отображения. Или выберите <em>Поля</em>, с помощью которых можно выводить только определённые поля для каждого результата. Дополнительные форматы могут быть добавлены с помощью установки модулей для <em>расширения</em> функциональности Drupal.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ru: Если это представление использует поля, они будут перечислены здесь. Нажмите на поле для того, чтобы настроить его.

en: Filter your view
ru: Фильтрация представления

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ru: Добавьте фильтры для ограничения вывода результатов. Например, для отображения только <em>опубликованных</em> материалов, необходимо добавить фильтр <em>Опубликовано</em> и выбрать <em>Да</em>

en: Filter actions
ru: Действия с фильтрами

en: Add, rearrange or remove filters.
ru: Добавить, упорядочить или удалить фильтры.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ru: Управляйте порядком вывода результатов. Нажмите на активное правило сортировки для его настройки.

en: Sort actions
ru: Действия сортировки

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ru: Добавление, упорядочивание и удаление правил сортировки.

en: Show a preview of the view output.
ru: Показать предварительный просмотр вывода представления.

en: Back to form
ru: Вернуться к форме

en: The moderation state of this piece of content.
ru: Состояние модерации данного материала.

en: Create New Draft
ru: Создать новый черновик

en: Sorry...This form is closed to new submissions.
ru: Извините... Эта форма закрыта для новых отправлений.

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "Submit" button!
ru: Пожалуйста, просмотрите ваше отправление, оно не будет завершено, пока вы не нажмёте кнопку "Отправить"!

en: No more submissions are permitted.
ru: Больше никаких отправлений не разрешено.

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
ru: <p>Теперь, когда у вас есть обзор функции «Добавить языки», вы можете продолжить: <ul><li>Добавление языка</li><li>Добавление пользовательского языка</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Просмотр настроенных языков</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
ru: <p>Теперь, когда у вас есть обзор функции «Изменить язык», вы можете продолжить: <ul><li>Редактирование языка</li><li><a href="[site:url]admin/config/region/language">Просмотр настроенных языков</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
ru: <p>Теперь, когда у вас есть обзор страницы «Языки», вы можете продолжить: <ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Добавление язык</a> </li><li>Изменение порядка языков</li><li>Редактирование языка</li><li>Удаление языка</li></ul></p>

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
ru: На данной странице вы можете перевести пользовательский интерфейс или изменить существующий перевод. Если вы изначально установили сайт на Английском, перед началом использования этой страницы, вам необходимо добавить другой язык на странице <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Языки</a>.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
ru: Выполненные здесь переводы будут использоваться в пользовательском интерфейсе сайта. Если их необходимо использовать на другом сайте или отредактировать во внешнем редакторе переводов, <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">экспортируйте их</a> в po-файл, а затем <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">импортируйте их</a>.

en: Unable to display this webform. Please contact the site administrator.
ru: Невозможно отобразить эту веб-форму. Обратитесь к администратору сайта.

en: New submission added to [webform:title].
ru: Заполнена новая форма [webform:title].

en: Basic email contact webform.
ru: Основная веб-форма для связи по электронной почте.

en: Webform submission from: [webform_submission:source-entity]
ru: Отправка веб-формы от: [webform_submission:source-entity]

en: Submitted on [webform_submission:created]
    Submitted by: [webform_submission:user]
    
    Submitted values are:
    [webform_submission:values]
ru: Отправлено [webform_submission:created]
    Отправитель: [webform_submission:user]
    
    Отправленная информация:
    [webform_submission:values]

en: <p>Submitted on [webform_submission:created]</p>
    <p>Submitted by: [webform_submission:user]</p>
    <p>Submitted values are:</p>
    [webform_submission:values]
ru: <p>Отправлено [webform_submission:created]</p>
    <p>Отправитель: [webform_submission:user]</p>
    <p>Отправленная информация:</p>
    [webform_submission:values]

en: Accordion Section
ru: Секция аккордеона

en: Accordion Section Body
ru: Содержимое аккордеона

en: Accordion Section Title
ru: Заголовок аккордеона

en: Slide Interval
ru: Интервал пролистывания

en: Column Content
ru: Содержимое колонки

en: Modal Body
ru: Содержимое модального окна

en: Modal Button Text
ru: Текст кнопки модального окна

en: Modal Footer
ru: Подвал модального окна

en: Tab Body
ru: Содержимое вкладки

en: Tab Name
ru: Название вкладки

en: 1 Second
ru: 1 секунда

en: 2 Seconds
ru: 2 секунды

en: 3 Seconds
ru: 3 секунды

en: 4 Seconds
ru: 4 секунды

en: 6 Seconds
ru: 6 секунд

en: 7 Seconds
ru: 7 секунд

en: Drupal Block
ru: Блок Drupal

en: Columns (Equal)
ru: Колонки (одинаковые)

en: Columns (Three Uneven)
ru: Колонки (три неравных)

en: Columns (Two Uneven)
ru: Колонки (две неравных)

en: Tab Section
ru: Секция вкладки

en: Restore to Draft
ru: Восстановить до Черновика

en: This form has not yet been opened to submissions.
ru: Эта форма ещё не открыта для отправки.

en: Links related to Devel module.
ru: Ссылки, созданные модулем Devel.

en: [webform:title]: Preview
ru: [webform:title]: Просмотр

en: Column Wrapper Content
ru: Содержимое обёртки колонки

en: Column Wrapper
ru: Обёртка колонки

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
ru: [webform_submission:submitted-to]: Отправление №[webform_submission:serial]
