Display Suite (8.x-2.0-alpha4) - en to hi translation catalogue (76 entries)

en: Forms
hi: फ़ार्म

en: Title
hi: शीर्षक

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Author
hi: लेखक

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Language
hi: भाषा

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Links
hi: लिंक

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Display settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Name
hi: नाम

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Views
hi: द्रश्य

en: Add
hi: जोड़ें

en: Format
hi: प्रारूप

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Select a layout
hi: एक ख़ाका को चुनिए

en: Advanced search
hi: महीन खोज

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Access denied
hi: प्रवेश निषेध

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Advanced
hi: विकसित

en: General
hi: सामान्य

en: Other
hi: अन्य

en: Attributes
hi: गुण

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Link to content
hi: लिंक टू कांटेंट

en: User search
hi: उपयोगकर्ता खोज

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: First
hi: पहला

en: Second
hi: सेकंड

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Last modified
hi: अंतिम बार संशोधित

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Above
hi: ऊपर

en: Permalink
hi: पर्मालिंक

en: Book navigation
hi: बुक संचालन

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Time ago
hi: पहले समय

en: Save permissions
hi: अनुमति सहेजें

en: Drupal core
hi: ड्रूपल मूल

en: No link
hi: कोई लिंक नहीं

en: Minimal
hi: अल्पतम

en: Custom display settings
hi: कस्टम प्रदर्शन सेटिंग्स

en: Format settings:
hi: सेटिंग्स को बदले

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
hi: मशीन पठनीय नाम पहले से प्रयोग में है. यह अद्वितीय होना चाहिए.

en: Field item
hi: क्षेत्र आइटम
