DSFR (2.1.11-rc2) - en to uk translation catalogue (129 entries)

en: Content
uk: Вміст

en: See
uk: Подивитися

en: Download
uk: Завантаження

en: unpublished
uk: неопубліковане

en: Tag
uk: Теґ

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: None
uk: Немає

en: Display settings
uk: Налаштування відображення

en: Quote
uk: Цитувати

en: Link
uk: Посилання

en: Center
uk: По центру

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Help
uk: Довідка

en: Summary
uk: Резюме

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Display
uk: Показ

en: Menu
uk: Меню

en: Upload
uk: Викласти

en: Utility
uk: Допоміжні

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Page
uk: Сторінка

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Logo
uk: Логотип

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Welcome
uk: Вітання

en: Advanced
uk: Розширені

en: Medium
uk: Середній

en: System
uk: Система

en: Code
uk: Код

en: General
uk: Загальне

en: Example
uk: Приклад

en: Table
uk: Таблиця

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Deny all
uk: Заборонити всі

en: Button
uk: Кнопка

en: Tools
uk: Інструменти

en: Tab
uk: Вкладка

en: Position
uk: Позиція

en: Close
uk: Закрити

en: Share
uk: Спільні файли

en: Features
uk: Властивості

en: Notice
uk: Сповіщення

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Select
uk: Вибір

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Toggle
uk: Перемикання

en: Input
uk: Ввід

en: Form
uk: Форма

en: Connect
uk: З'єднання

en: Newsletter
uk: Розсилання

en: Favicon
uk: Іконка favicon

en: and
uk: та

en: Margin
uk: Відступ

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Your email address
uk: Ваша адреса електронної пошти

en: Main menu
uk: Головне меню

en: Checkbox
uk: Прапорець

en: Footer top
uk: Верх нижнього колонтитулу

en: Card
uk: Картка

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Next Steps
uk: Наступні кроки

en: Tooltip
uk: Підказка

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Callout
uk: Виклик

en: Follow
uk: Продовжити

en: User pictures in posts
uk: Картинки користувачів у дописах

en: User pictures in comments
uk: Картинки користувачів у коментарях

en: Shortcut icon
uk: Іконка сайту

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: Alert
uk: Застереження

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Library
uk: Бібліотека

en: Sidebar First
uk: Перша бічна панель

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Highlight
uk: Підсвітити

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: User verification status in comments
uk: Стан перевірки користувача в коментарях

en: Get Started
uk: Почнімо

en: Current page
uk: Поточна сторінка

en: Highlighted
uk: Виділено

en: X-Large
uk: Дуже великий

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: success
uk: успішно

en: Footer Top
uk: Верх нижнього колонтитула

en: Subscribe to @title
uk: Підписка на @title

en: Radio
uk: Радіо

en: Modal
uk: Модальне

en: Text Formats
uk: Формати тексту

en: Choose a file
uk: Виберіть файл

en: Sidebar Second
uk: Друга бічна панель

en: Top margin
uk: Верхнє поле

en: Last page
uk: Остання сторінка

en: Tile
uk: Плитка

en: Primary menu
uk: Первинне меню

en: Bottom margin
uk: Нижнє поле

en: Hero
uk: Герой

en: Personalize
uk: Персональна інформація

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
uk: Жодного типу матеріалу поки не створено. Щоб додати новий тип матеріалу, відвідайте сторінку <a href="@create_content">створення типів матеріалу</a>.

en: Dark theme
uk: Темна тема

en: First page
uk: Перша сторінка

en: Submitted by @author_name on @date
uk: Надіслав: @author_name, дата: @date

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Use the logo supplied by the theme
uk: Використовувати логотип, пропонований темою

en: Use the favicon supplied by the theme
uk: Використовувати іконку favicon, пропоновану темою

en: Go to page @key
uk: Перейти на сторінку @key

en: Hide message
uk: Приховати повідомлення

en: <em>You haven’t created any frontpage content yet.</em>
uk: <em>Ви ще не створили жодного вмісту для головної сторінки.</em>

en: There are a few ways to get started with Drupal:
uk: Є кілька способів розпочати роботу з Drupal:

en: <a href="@drupal_user_guide">User Guide:</a> Includes installing, administering, site building, and maintaining the content of a Drupal website.
uk: <a href="@drupal_user_guide">Посібник користувача:</a> Містить відомості про встановлення, адміністрування, створення сайту та підтримку вмісту вебсайту на Drupal.

en: <a href="@create_content">Create Content:</a> Want to get right to work? Start adding content. <strong>Note:</strong> the information on this page will go away once you add content to your site. Read on and bookmark resources of interest.
uk: <a href="@create_content">Створення вмісту: </a> Хочете розпочати одразу? Почніть додавати вміст. <strong>Примітка.</strong> інформація на цій сторінці зникне, коли ви додасте вміст на сайт. Тому продовжуйте читати та додайте до закладок ресурси, які вас зацікавили.

en: <a href="@drupal_extend">Extend Drupal:</a> Drupal’s core software can be extended and customized in remarkable ways. Install additional functionality and change the look of your site using addons contributed by our community.
uk: <a href="@drupal_extend">Розширення Drupal:</a> Ядро Drupal можна розширити та налаштувати чудовими способами. Встановіть додаткову функціональність та змініть зовнішній вигляд вашого сайту, використовуючи додатки, внесені спільнотою.

en: Bookmark these links to our active Drupal community groups and support resources.
uk: Додайте в закладки ці посилання на наші активні групи спільноти Drupal та ресурси підтримки.

en: <a href="@drupal_global_training_days">Global Training Days:</a> Helpful information for evaluating Drupal as a framework and as a career path. Taught in your local language.
uk: <a href="@drupal_global_training_days">Глобальні навчальні дні:</a> Корисна інформація для оцінки Drupal як фреймворку та для побудови кар'єри. Навчання відбувається на вашій місцевій мові.

en: <a href="@drupal_events">Upcoming Events:</a> Learn and connect with others at conferences and events held around the world.
uk: <a href="@drupal_events">Майбутні події:</a> Навчайтеся та спілкуйтеся з усіма на конференціях та заходах, що проводяться по всьому світу.

en: <a href="@drupal_community">Community Page:</a> List of key Drupal community groups with their own content.
uk: <a href="@drupal_community">Сторінка спільноти:</a> Список основних груп спільноти Drupal із власним вмістом.

en: Get support and chat with the Drupal community on <a href="@drupal_slack">Slack</a> or <a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>. When you’re looking for a solution to a problem, go to <a href="@drupal_answers">Drupal Answers on Stack Exchange</a>.
uk: Отримайте підтримку та поспілкуйтеся зі спільнотою Drupal у <a href="@drupal_slack">Slack</a> або <a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>. Для пошуку розв'язання проблеми, відвідайте на сторінку <a href="@drupal_answers">Відповіді по Drupal на Stack Exchange</a>.

en: Light theme
uk: Світла тема
