DSFR for Drupal (1.4.2) - en to fa translation catalogue (37 entries)

en: Content
fa: محتوا

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: Version
fa: نسخه

en: unpublished
fa: منتشر نشده

en: Search
fa: جستجو

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: Container
fa: نگهدارنده

en: Help text
fa: متن راهنما

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Menu
fa: منو

en: Theme
fa: پوسته

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Breadcrumb
fa: مسیر راهنما

en: Web Server
fa: وب سرور

en: Database
fa: پایگاه داده

en: Footer
fa: پاورقی

en: System
fa: سیستم

en: Tools
fa: ابزارها

en: Close
fa: بستن

en: Show
fa: نمایش

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Next page
fa: صفحه بعد

en: Page not found
fa: صفحه مورد نظر یافت نشد.

en: Memory limit
fa: محدودیت حافظه

en: Main navigation
fa: منوی اصلی

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Main menu
fa: منوی اصلی

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: Current page
fa: صفحه جاری

en: Show row weights
fa: نمایش وزن سطرها

en: Hide row weights
fa: مخفی نمودن وزن سطرها

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: Site section links
fa: پیوندهای بخش‌های سایت

en: User tool links, often added by modules
fa: پیوندهای ابزار کاربر، اغلب توسط ماژول‌ها اضافه می شوند

en: General System Information
fa: اطلاعات عمومی سیستم
