DXPR Builder (2.0.0-rc1) - en to id translation catalogue (39 entries)

en: Body
id: Isi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Container
id: Kontainer

en: Category
id: Kategori

en: Save
id: Simpan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Icon
id: Ikon

en: Views
id: View

en: View
id: Lihat

en: Text
id: Teks

en: User
id: Pengguna

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Separator
id: Pemisah

en: Year
id: Tahun

en: Roles
id: Peran

en: Day
id: Hari

en: Role
id: Peran

en: Counter
id: Penghitung

en: Button
id: Tombol

en: Attachments
id: Sisipan

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: Map
id: Peta

en: Seconds
id: Detik

en: Tabs
id: Tab

en: Blocks
id: Blok

en: Blockquote
id: Blok kutipan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Element
id: Elemen

en: Row
id: Baris

en: Alert
id: Peringatan
