DXPR Builder - en to ar translation catalogue (125 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Images
ar: الصور

en: Status
ar: الحالة

en: Prefix
ar: سابقة

en: Content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Language
ar: اللغة

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: On
ar: في

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Message
ar: الرسالة

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Container
ar: حاوية

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Field
ar: الحقل

en: Outline
ar: الهيكل

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Font Size
ar: حجم الخط

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Icon
ar: أيقونة

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: الرؤى

en: View
ar: عرض

en: Length
ar: الطول

en: Text
ar: نص

en: Layout
ar: التنسيق

en: ID
ar: المعرف ID

en: User
ar: المستخدم

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Options
ar: الخيارات

en: Separator
ar: فاصل

en: Year
ar: السنة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Off
ar: إيقاف

en: Header
ar: الترويسة

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Normal
ar: طبيعي

en: Warning
ar: تحذير

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Address
ar: العنوان

en: Desc
ar: تنازلي

en: Day
ar: باليوم

en: Start
ar: البداية

en: End
ar: النهاية

en: more info
ar: مزيد من المعلومات

en: Align
ar: المحاذاة

en: Loop
ar: حلقة

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Color
ar: اللون

en: Role
ar: الدور

en: Counter
ar: عداد

en: Button
ar: زر

en: Square
ar: ميدان

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Provider
ar: المزود

en: Plain
ar: عادي

en: Template
ar: القالب

en: Close
ar: إغلاق

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Hidden
ar: مخفي

en: Clear
ar: مسح

en: unlimited
ar: غير محدود

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Hour
ar: الساعة

en: Minute
ar: الدقيقة

en: Second
ar: الثانية

en: Map
ar: خريطة

en: Fixed
ar: ثابت

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Seconds
ar: ثوان

en: Info
ar: معلومات

en: Video
ar: فيديو

en: Style
ar: نمط

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Apply
ar: تطبيق

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Grid
ar: شبكة

en: Hide
ar: إخفاء

en: Global
ar: عالمي

en: Autoplay
ar: تشغيل آلي

en: Space
ar: فراغ

en: Items to display
ar: عناصر للعرض

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Field settings
ar: إعدادات الحقل

en: Element
ar: عنصر

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Inherit
ar: مشتق

en: Comma
ar: فاصلة

en: Card
ar: بطاقة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Alert
ar: تنبيه

en: Elements
ar: العناصر

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Filter by tag
ar: الانتقاء حسب الوسم
