DXPR Builder - en to pt translation catalogue (135 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Status
pt: Estado

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Actions
pt: Ações

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Language
pt: Idioma

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: On
pt: Ligado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Centrar

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Field
pt: Campo

en: Outline
pt: Estrutura

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Predefinido

en: Top
pt: Topo

en: Icon
pt: Ícone

en: Time
pt: Hora

en: Views
pt: Visualizações

en: View
pt: Mostrar

en: Length
pt: Comprimento

en: Text
pt: Texto

en: User
pt: Utilizador

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Separator
pt: Separador

en: Year
pt: Ano

en: Bottom
pt: Baixo

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Inline
pt: Em linha

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Warning
pt: Aviso

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Display options
pt: Opções de exibição

en: Desc
pt: Descendente

en: Day
pt: Dia

en: Align
pt: Alinhar

en: General Settings
pt: Definições Gerais

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Navigation
pt: Navegação

en: Color
pt: Cor

en: Role
pt: Grupo

en: Counter
pt: Contador

en: Button
pt: Botão

en: Square
pt: Quadrado

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Clone
pt: Clonar

en: Tab
pt: Separador

en: Plain
pt: Simples

en: Close
pt: Fechar

en: Duration
pt: Duração

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Hidden
pt: Oculto

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Map
pt: Mapa

en: Fixed
pt: Fixo

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Seconds
pt: Segundos

en: Info
pt: Informações

en: Video
pt: Vídeo

en: Style
pt: Estilo

en: Reverse
pt: Inverso

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: Interval
pt: Intervalo

en: Top left
pt: Superior esquerdo

en: Top right
pt: Superior direito

en: Bottom right
pt: Inferior direito

en: Bottom left
pt: Inferior esquerdo

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Tabs
pt: Separadores

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Copy
pt: Copiar

en: Blocks
pt: Blocos

en: Grid
pt: Grelha

en: Hide
pt: Esconder

en: Space
pt: Espaço

en: Blockquote
pt: Bloco de citação

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Field settings
pt: Configurações do campo

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Paste
pt: Colar

en: Column
pt: Coluna

en: Element
pt: Elemento

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Inherit
pt: Herdar

en: Row
pt: Linha

en: Comma
pt: Vírgula

en: Card
pt: Cartão

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Alert
pt: Alerta

en: Top center
pt: Centro superior

en: Bottom center
pt: Centro inferior

en: Broken/missing handler: @table > @field
pt: Manipulador danificado/em falta: @table > @field

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Responsive
pt: Responsivo
