DXPR Builder - en to hi translation catalogue (137 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Images
hi: चित्र

en: Status
hi: अवस्था

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Language
hi: भाषा

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: On
hi: चालू

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Documentation
hi: प्रलेखीकरण

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Message
hi: संदेश

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Container
hi: कंटेनर

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Outline
hi: रूपरेखा

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Time
hi: समय

en: Views
hi: द्रश्य

en: View
hi: देखें

en: Length
hi: लंबाई

en: Text
hi: लेख

en: Layout
hi: ख़ाका

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Separator
hi: पृथक्कारक

en: Year
hi: वर्ष

en: Bottom
hi: तल

en: Off
hi: बंद

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Percent
hi: प्रतिशत

en: Normal
hi: सामान्य

en: Success
hi: सफलता

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Display options
hi: प्रदर्शन विकल्प

en: Address
hi: पता

en: Desc
hi: अवरोही

en: Border
hi: बॉर्डर

en: Day
hi: दिन

en: Start
hi: शुरू

en: End
hi: समाप्त

en: Align
hi: पंक्तिबद्ध

en: General Settings
hi: सामान्य सेटिंग्स

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Color
hi: रंग

en: Repeat
hi: दोहराना

en: Role
hi: भूमिका

en: Button
hi: बटन

en: Square
hi: वर्ग

en: Save changes
hi: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: Provider
hi: प्रदाता

en: Plain
hi: सादा

en: Template
hi: फर्मा

en: Close
hi: बंद करे

en: Duration
hi: अवधि

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: unlimited
hi: असीमित

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: Map
hi: नक्शा

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Sidebar
hi: साइडबार

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Info
hi: जानकारी

en: Video
hi: वीडियो

en: Style
hi: अंदाज

en: Reverse
hi: विपरीत

en: Interval
hi: मध्यान्तर

en: Top left
hi: ऊपरी बायां

en: Top right
hi: ऊपरी दायां

en: Bottom right
hi: नीचे दाएं

en: Bottom left
hi: नीचे बाएँ

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Apply
hi: लागू करें

en: Copy
hi: प्रतिलिपि

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Grid
hi: ढांचा

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Space
hi: जगह

en: Border color
hi: बॉर्डर का रंग

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Locked
hi: अवरोधित

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Comma
hi: अल्पविराम

en: SEO
hi: खोज इंजन अनुकूलन

en: Background image
hi: पृष्ठभूमि पर छवि /चित्र

en: Card
hi: कार्ड

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Alert
hi: चेतावनी

en: UUID
hi: युयुआइङी
